Čakanie na operáciu? Nové pravidlá sľubujú kratšie lehoty, ale realita je zatiaľ rôzna
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Od januára nám štát garantuje maximálnu čakaciu lehotu pri vyše 400 lekárskych zákrokoch. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou upozorňuje na to, že to v praxi nefunguje a na potrebné zákroky stále čakajú tisícky pacientov.
Garantované termíny?
"Najviac žiadané a najviac odkladané výkony sú v oblasti ortopédie, a to sú rôzne náhrady bedrových kĺbov, kolenných kĺbov. Ďalej ide o srdcové zákroky," hovorí Michal Palkovič, predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Reforma čakacích lehôt na operácie sa pripravovala niekoľko rokov, síce s ročným oneskorením, no od 1. januára sa spustili garantované termíny. Na výmenu bedrového kĺbu sa čaká v priemere okolo 10 mesiacov a na operáciu šedého zákalu necelé dva mesiace.
Ako sú na tom poisťovne?
V prípade, že sa ukáže, že nemocnica termín nevie dodržať, na rade je vaša poisťovňa. "Jeho zdravotná poisťovňa mu môže na jeho želanie poskytnúť iných poskytovateľov, či už na Slovensku zmluvných, takisto aj zmluvných poskytovateľov, a v poslednom rade je to aj možnosť poskytnutia zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte," tvrdí Jana Ježíková, zdravotná analytička.
V poisťovniach sme sa preto pýtali, či od 1. januára už riešili prípady, keď sa nestihli garantované termíny. Najväčšia poisťovňa riešila asi 49 prípadov. "Všeobecná zdravotná poisťovňa zatiaľ nemusela riešiť schvaľovanie liečby u nezmluvného, či už slovenského, alebo zahraničného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti," reaguje Danka Capáková, hovorkyňa VŠZP. "K dnešnému dňu evidujeme šesť návrhov na zaradenie do zoznamu čakajúcich pacientov na plánovanú zdravotnú starostlivosť, kde bola pri plánovanom termíne prekročená lehota časovej dostupnosti," uvádza poisťovňa Union.
Koľko čakali pacienti?
"Nečakala som vôbec, iba toľko, čo som si vybavila vyšetrenia – predoperačné laboratórne, interné, predoperačné röntgen, CT-čka," tvrdí okoloidúca. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou však upozornil na to, že problémom nie je len dlhá čakacia doba, ale aj vysoký počet pacientov, ktorí na zákrok čakajú. "Zo záznamov zo všetkých troch zdravotných poisťovní konštatovali, že 83 599 návrhov na plánovanú zdravotnú starostlivosť je v takzvanej čakáčke," dodáva Palkovič.
Do zoznamu sú však zahrnuté nielen plánované operácie, ale aj jednodňová zdravotná starostlivosť. "Toto číslo je z môjho pohľadu vysoké práve preto, že podľa zákona sa do takýchto zoznamov nahlasujú poistenci, ktorí čakajú viac ako tri dni," hovorí Ježíková.
Najviac poistencov čaká na výmenu kolenného kĺbu – asi 6500, na operáciu šedého zákalu zase takmer 300 ľudí. "Mala by byť aj lepšia informatizácia, alebo teda investícia do informačných systémov, tak, aby poskytovatelia nahlasovali smerom do NCZI a do poisťovní aj teda už pacientov, ktorí boli odoperovaní alebo ktorí čakajú, pretože tam vidíme tiež relatívne nie úplne jednoznačnú, a – by som povedal – čistotu záznamov," dopĺňa Palkovič. Či sa zákon bude dodržiavať, bude kontrolovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a to od roku 2026.