Oblačno
31°
Bratislava
Henrich
15.7.2025
Neľahká výmena potrubia. Opravy komplikuje trať aj podzemný potok
Zdielať na

Neľahká výmena potrubia. Opravy komplikuje trať aj podzemný potok

HUMENNÉ / V Humennom je v plnom prúde veľká výmena horúco-vodných potrubí. Tie pôvodné boli skorodované natoľko, že každú chvíľu došlo k poruche a tepelné straty boli obrovské. Špecialisti sa pri výmene potrubia museli dostať nielen pod železničnú trať, ale museli prekonať aj podzemný potok.

Potrubia staré polstoročie

"Je to viac ako 11 kilometrov vymeneného potrubia, čo z tejto jednej etapy robí najväčšiu investičnú akciu nielen na Slovensku, ale aj v bývalom Československu," uviedol hovorca mesta Humenné Marián Škuba.

Pôvodné potrubia boli staré viac ako polstoročie. Mali už problémovú izoláciu, boli silne skorodované a Humenčanov trápili časté poruchy. Na horúcovode riešili ročne aj vyše 20 havárií. Ľudia boli v zime neraz odstavení od tepla aj teplej vody.

Dotácia na rekonštrukciu

Radnica získala na rekonštrukciu horúcovodu dotáciu z Modernizačného fondu vo výške takmer 5,5 milióna eur. S opravou začali vlani. Museli prekonať úseky popod železničnú trať aj popod cesty. Začali rekonštrukciou najzložitejšej časti – popod celé Námestie Slobody totiž tečie Kudlovský potok. Dobové fotografie zachytávajú, ako ho v minulosti romanticky prepletali mostíky. V 50. rokoch minulého storočia ho napokon prekryli.

"To je dosť mimoriadna výzva. Sú tu problémy s energetickými sieťami, ktorým sa musíme vyhnúť," informoval stavbyvedúci Milan Tobiasz.

Zníženie nákladov

"Sú tu pekné historické klenby. Je to zaujímavé, lebo stále držia. To je nádherný, čistý potok. Občas rozmýšľam, prečo ho zakryli. Bolo by pekné, keby niečo také tieklo cez mesto," reagoval Humenčan Ján Kerekeš.

"Je tu veľký uzol napäťových a optických káblov. Potrubie musí premostiť tento podzemný potok tak vertikálne, ako aj horizontálne, aby prekážku prekonalo a zároveň sa vyhlo vysokonapäťovým a optickým sieťam," pokračoval Škuba.

Od výmeny potrubí sa očakáva zníženie nákladov na výrobu tepla. "Tieto nadnormatívne straty by sa mohli znížiť až o 40 percent," dodal Škuba.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy