Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Slovensko je na tom ekonomicky zle a potrebuje liečbu. Premiér Ódor navrhol opatrenia
Zdielať na

Slovensko je na tom ekonomicky zle a potrebuje liečbu. Premiér Ódor navrhol opatrenia

BRATISLAVA / Slovensko je na tom ekonomicky zle. Pre divoké ekonomické opatrenia sme sa z klubu kvalitných členov eurozóny dostali medzi nespratníkov. Premiér a minister financií oznámili, akým tempom treba ozdravovať našu chorú krajinu, inak to bude neudržateľné. Plány politikov sú však po voľbách iné.

​Premiér Ľudovít Ódor a minister financií Michal Horváth. Keď práve neriadia pre žalostnú politickú situáciu dočasne krajinu, tak šéfujú v národnej banke ako top ekonómovia. Odkaz európskej komisie a Ódora a Horvátha je jasný. Politici nás dostali do poriadnej šlamastiky.

"Európska únia funguje v priemere s deficitom 3 %, my sme na úrovni 6 %," uviedol Ľudovít Ódor. Krajina je ekonomicky chorá a treba ju liečiť. Najmä pre parlamentnú smršť ekonomicky nákladných opatrení. Predpísaná kúra v podaní Ódora a Horvátha na najbližšie volebné obdobie je takáto: "Optimum je 5 %, čo je vyše 6 miliárd eur za budúce volebné obdobie berúc do úvahy aj možné priority ďalšej vlády," informoval Horváth.

Lídri troch najsilnejších politických strán podľa predvolebných odhadov sa zhodujú síce na tom, že treba konsolidovať, ale maximálne 0,5 percentným tempom. "Má byť ozdravenie, ktoré neohrozí a nezadusí ekonomický rast a zároveň, ktoré je sociálne citlivé," povedal Michal Šimečka, predseda strany PS.

"Ak niekto zo zodpovedných politikov bude tvrdiť, že zrýchli tempo konsolidácie a výrazným tempom ozdraví verejné financie, musí klamať," informoval predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Podľa predpovede ministerstva financií nám tak do roku 2026 stúpne dlh na 67 percent a stane sa pre krajinu neúnosným. Naši kamaráti z Únie sa nám ešte viac vzdialia. Ešte pred rokom sme si požičiavali ako Íri či Belgičania, momentálne ako Gréci a nemáme ďaleko k Talianom. V bežnom živote to znamená aj to, že úroky na hypotékach máme vďaka tomu vyššie ako ostatní kolegovia z eurozóny.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy