Nový návrh zonácie podporujú aj obyvatelia Tatier
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Zuzana Svitanová /ilustračné
V novom návrhu ide totiž skôr ako o rozširovanie územia pre cestovný ruch o skvalitnenie toho, čo tam už je
„Zonáciu vnímame ako kompromisné riešenie medzi socioekonomickým zabezpečením regiónu na jednej strane a primeranou ochranou prírody na strane druhej. Z hľadiska trvalo udržateľného rozvoja zonácia vyhovuje ako podnikateľom, tak aj ochranárom, vlastníkom a samosprávam,“ zhodnotil stanovisko predseda AHSS Ján Mokoš.
Ľudia a podnikatelia, ktorí v Tatrách žijú, podľa neho majú čo povedať k návrhu zonácie Tatranského národného parku. Vedia totiž posúdiť, kde a koľko treba rozvíjať v rámci rozumných intencií.
Subjekty existujúce v Tatrách odmietajú tvrdenia, podľa ktorých príprava zonácie zohľadňovala najmä záujmy regionálnych podnikateľov a developérov v cestovnom ruchu.
„Spolu s vlastníkmi pozemkov chceme minimum na rozvíjanie cestovného ruchu, ani nie tak na stavbu hotelov, ako na rozvoj voľnočasových aktivít,“ povedal Mokoš. Konkretizoval, že ide o 2,8 percenta z celkovej rozlohy TANAPu, ktoré by sa využili v prospech cestovného ruchu a rozvíjania služieb.
Zástupcovia ZCR Vysoké Tatry sa dnes vyjadrili, že nový návrh zonácie nepočíta s veľkým rozširovaním územia pre cestovný ruch, ani so žiadnymi veľkými stavbami. „Tam sa počíta so skvalitnením toho, čo tam už je a toho, čo tam od 40. rokov bolo,“ povedal Ján Renko, jeden zo zástupcov ZCR Vysoké Tatry. Podľa neho nie je rozumné zjazdovky, bežecké trate, tatranské osady, lanovky a cesty chrániť ako prírodné rezervácie.
Zonácia sa dotýka aj lokality okolo obce Ždiar, ktorá je strediskom cestovného ruchu už veľmi dlho. Starosta obce Pavol Bekeš odmieta tvrdenia, že na rozšírenie zjazdovky v stredisku Strednica chce obec odlesniť 150 hektárov.
„Chceme túto aktivitu vyvíjať na vlastných pozemkoch, chceli sme urobiť jednu sedačkovú zjazdovku, ktorá by nadväzovala na už existujúci areál, ale nie 150 hektárov, ale päť hektárov a na území, kde bol kedysi smrečinec, ktorý zničil vietor. Dnes na tej ploche nič nie je,“ uviedol Bekeš.
Pre obyvateľov Ždiaru je cestovný ruch jediným možným zdrojom obživy, preto je podľa neho záujmom týchto ľudí rozvíjať a chrániť svoj majetok, nie ho devastovať. Bekeš zdôraznil, že plánovaný rozvoj sa netýka srdca Belianskych Tatier, ako sa to objavilo v niektorých médiách, ale ich okraja.
Mokoš dodal, že chyby v tejto oblasti sa urobili ešte v minulosti, kedy sa zóny ochrany TANAPu odsúhlasil bez toho, aby sa rokovalo s vlastníkmi pozemkov, samosprávami a podnikateľmi v cestovnom ruchu. „Teraz sme tú chybu napravili, je nezmyselné chrániť niečo, kde už zasiahol človek, chráňme to, čo treba chrániť,“ konštatoval. Zonácia už mala byť hotová a Mokoš verí, že sa stihne odsúhlasiť ešte v tomto volebnom období. Ak nie, tak podľa neho by sa tým určite mala zaoberať budúca vláda a uzavrieť to čo najskôr.