Jaduš: Neprijatím zonácie TANAP bude stagnovať
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš
Jaduš verí, že nové prerozdelenie Tatier sa podarí prijať ešte do júnových parlamentných volieb
Jaduš verí, že nové prerozdelenie Tatier sa podarí prijať ešte do júnových parlamentných volieb. Poznamenal, že ak sa tento krok nepodarí, bude to rana nielen pre ľudí žijúcich a podnikajúcich v Tatrách, turistov, ale hlavne pre ochranu prírody.
Jaduš pripustil, že problémom zonácie je jej nepredkladanie spolu s novým zákonom o ochrane prírody. Napriek tomu ju však treba podľa štátneho tajomníka prijať.
Zonácia má prebehnúť v dvoch etapách, keďže súkromní vlastníci území v Tatrách budú súhlasiť s vyzónovaním svojich území až po vyriešení otázky náhrad za obmedzovanie hospodárenia. Napriek tomu je Jaduš presvedčený, že zonáciu treba prijať už teraz.
"Je lepšie urobiť niečo ako nič. Zonácia sa robí už niekoľko rokov, ak ju presadíme v akejkoľvek forme, bude to základ pre ďalšiu prácu, inak bude pokračovať stav stagnácie," povedal Jaduš. Pripustil, že zonácia bude mať vyšší zmysel potom, ako sa podarí vyriešiť obmedzovanie hospodárenia a vlastníkom sa ponúknu adekvátne náhrady.
"Napríklad v Poľsku je to ideálne, všetko, čo je chránené, je na štátnych pozemkoch, neexistujú tak ani žiadne problémy s ochranou prírody," konštatoval. Otázka rozšírenia náhrad aj o nefinančné spôsoby je alfou a omegou na vybudovanie chránených území na štátnych pozemkoch, pokračoval Jaduš s tým, že ide hlavne o možnosť zámeny pozemkov tak, aby takáto zámena nikoho nepoškodila a bola v prospech najprísnejšie chránených území.
V rámci novej zonácie sa okrem vytvorenia štyroch zón (A, B, C, D) v závislosti od stupňa ochrany počíta aj s podzónou Cr, ktorá má umožniť rozvoj cestovného ruchu.
Ako poznamenal Jaduš, pri vymedzovaní jednotlivých zón sa muselo prihliadať na všetky atribúty a požiadavky. Tvrdí, že zonácia Tatier sa neúmerne spolitizovala, čo je neefektívne. "Celá táto kauza poškodzuje predovšetkým ochranu prírody," zhrnul s tým, že strašenie občanov o rozvrátení či zabetónovaní Tatier je demagógia.
Objasnil, že cieľom zonácie je usporiadanie vzťahov v národnom parku. V súčasnosti je totiž možné na výnimku lyžovať alebo stavať napríklad aj v piatom stupni ochrany a nikoho to netrápi, poukázal. Nový zákon o ochrane prírody by preto podľa neho nemal obsahovať možnosť udeľovania výnimiek. Upozornil, že v opačnom prípade sa bude môcť aj naďalej v najprísnejšie chránených územiach pri dobrom zdôvodnení a správnych kontaktoch postaviť čokoľvek.
Jaduš si tiež myslí, že by mala nastať organizačná zmena v ochrane prírody na Slovensku tak, aby sa odstránil dualizmus v správe národných parkov. Napríklad v TANAP-e by sa tak zlúčila správa párku so štátnymi lesmi. "Musíme sa vrátiť k systému, keď bola jedna organizácia, ktorá spravovala park z ochranárskej aj hospodárskej stránky," priblížil s tým, že tento problém by mohlo odstrániť zlučovanie rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia.
Voči novej zonácii sa vzniesla vlna kritiky z radov mimovládnych organizácii, ako aj Slovenskej akadémie vied, ktorá žiadala vypracovanie nového návrhu na základe vedeckých poznatkov. "Som skeptik v tom, aby sa donekonečna robili rôzne výskumy a bádania, do čoho nás tlačia mimovládky a časť vedeckej obce," reagoval Jaduš s dôvetkom, že už v súčasnosti je množstvo vedeckých poznatkov, na základe ktorých možno zonáciu zodpovedne vyhlásiť. Zonácia bola riešená na základe metodiky, na ktorej participovala vedecká obec aj reprezentanti tretieho sektora a proti tejto metodike sa nikto neohradil, doplnil.
Na margo toho, že sa proti zonácii postavila celá SAV, ktorá na sneme prijala jednotné stanovisko, aby sa zonácia prehodnotila, poznamenal, že za tento názor zdvihol ruku aj jadrový fyzik, chemik či informatik. Poukázal, že iniciátori vyhlásenia boli ľudia úzko prepojení na tretí sektor. Je presvedčený, že niektoré mimovládne organizácie nebojujú len za ochranu prírody, ale aj za získanie rôznych miliónových zákaziek a grantov, o ktorých časť prišli za tejto vlády. "Toto úzke prepojenie niekoľkých jednotlivcov akademickej obce na tretí sektor bolo spúšťačom celého negatívneho postoja k zonácii. Nie som presvedčený, že každý, kto na sneme SAV zdvihol ruku proti zonácii, vedel, o čom v skutočnosti zonácia je."