Riešenie sporu o Gabčíkovo vrcholí. Minister Taraba pripúšťa predaj elektriny Maďarsku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / "Maďarsko akceptuje odklon Dunaja a prevádzkovanie vodného diela Gabčíkovo, a Slovensko zas na oplátku odpredá Budapešti časť vyrobenej elektriny za zvýhodnenú cenu". Minister životného prostredia Tomáš Taraba pripustil, že takáto možnosť je reálna a môže sa stať súčasťou riešenia dlhoročného medzištátneho sporu o Vodné dielo Gabčíkovo - Nagymaros. Odmietol však obavy opozície z toho, že by sme Maďarsku takto prenechali polovicu vyrobenej elektriny a iba za výrobnú cenu. Opozícia obviňuje ministra, že koná proti záujmom Slovenska a dohodu o odpredaji elektriny kritizuje aj splnomocnenec vlády pre súdny spor o vodné dielo.
Konfrontácia opozície s ministrom
Tak ako začiatkom júla, aj tentoraz bola konfrontácia opozície s ministrom životného prostredia netradičná. Namiesto rokovania príslušného parlamentného výboru si obe strany opäť vymieňali názory na striedačku pred kamerami. "Téma Gabčíkovo je jedna pseudotéma slovenskej opozície, ktorá je v koncoch," uviedol minister životného prostredia Slovenskej republiky Tomáš Taraba (nom. SNS).
"Je úplne viditeľné, že niečo tají. Nemá odvahu prísť na tie výbory a čeliť tým kritickým otázkam," reagovala poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Tamara Stohlová (PS).
Spor medzi Bratislavou a Budapešťou
Spor medzi Bratislavou a Budapešťou sa tiahne desaťročia. Prečo je teda téma Gabčíkova opäť aktuálna? Minister totiž tvrdí, že dohoda medzi oboma krajinami je na spadnutie. Opozícia však vytiahla interné dokumenty ministerstva, v ktorých sa píše, že súčasťou dohody by mal byť aj odpredaj až polovice elektrickej energie za výrobnú cenu do Maďarska.
"Jasne sa tu hovorí o tom, že maďarská strana má záujem o dodávky elektrickej energie až na 30 rokov z Gabčíkova za výrobné náklady," reagoval bývalý štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Michal Kiča (Demokrati).
"Totálny klam. Nikdy žiadna takáto debata nebola, nie je, ani nebude. Slovensko nemá žiaden dôvod dávať Maďarsku žiadnu elektrinu zadarmo," pokračoval Taraba.
Možno nie polovica a nie zadarmo, no minister pripustil, že sa o odpredaji elektriny Maďarsku rokuje. "Či časť vody, ktorú využívame na výrobu elektrickej energie, či maďarská strana má alebo nemá právo si tú elektrinu odkúpiť," dodal Taraba.
Slovensko by tak podľa opozície prišlo zbytočne o stámilióny eur. Dôvod na podobný ústupok nevidí ani splnomocnenec vlády pre tento konkrétny súdny spor. "Ja si myslím, že toto je pozícia, ktorá nie je v prospech slovenskej strany," opísal splnomocnenec vlády pre súd o vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros Metod Špaček.
"Nie je dôvod Maďarsku dobrovoľne odovzdávať milióny eur," pokračovala Stohlová. Opozícia ministra žiada, aby elektrinu nepredával, a ak to má byť podmienkou dohody s Budapešťou, aby radšej zachoval status quo. Minister však tvrdí, že dohodnúť sa treba, a argumentuje obavou pred opakovaním súdneho sporu. "Ak sa nedohodneme, myslím si, že treba ísť do Haagu. Teda nech rozhodne znova Haag," uzavrel Taraba.
"Ten rozsudok, ktorý bol vynesený v roku 1997, bol extrémne priaznivý pre Slovenskú republiku. V našom záujme by určite nemalo byť, aby sme čo i len pripúšťali možnosť, že by sa táto kauza mala znovu po vyše tridsiatich rokoch otvárať," dodal Špaček.
S vidinou dodávok lacnej zelenej elektriny zo Slovenska sa už v tamojších médiách pochválila maďarská strana. Spečatenie medzištátnej dohody by vraj mohlo prísť už počas leta.