Skoro jasno
17°
Bratislava
Karolína
3.6.2023
Máme druhý najkrajší strom v Európe
Zdielať na

Máme druhý najkrajší strom v Európe

LOZORNO / Slovenský dub z Lozorna sa stal druhým najkrajším stromom Európy v tomto roku. Prekonal napríklad stromy z Talianska, Portugalska, ale aj z Česka. Má aj svoj špecifický názov, pretože pripomína sediaceho draka. Tento dub si podľa odborníkov pamätá až 14. storočie.

Už skoro 700 rokov sa pozerá na dianie v lesoch neďaleko Bratislavy. Majestátny dub letný sa ukrýva necelú hodinku prechádzkou z Lozorna. Dračí dub – také meno mu dali miestni obyvatelia. A nájdený bol úplnou náhodou. "Pri svojich potulkách lesom a hľadaním zaujímavých miest na fotografovanie a pri hľadaní hríbov, som našiel tento strom a evokoval vo mne draka," povedal fotograf Tibor Végh. 

To, že by sa Dračí dub mohol umiestniť na predných priečkach v slovenskej súťaži, si boli skoro istý, no že pokorí aj európskych súperov si nedokázali ani predstaviť. "My sme tak trošku dúfali a verili, že sa dobre umiestni v tej slovenskej súťaži, ale ani sme nedúfali, že bude prvý. A tak sa automaticky dostal do súťaže v Európe, a tam už sme vôbec nedúfali, tam je obrovská konkurencia stromov s úžasnými príbehmi. Že historicky získal druhé miesto je obrovský úspech pre Lozorno aj pre Slovensko," dodal Végh. 

Vďaka popularizácii Dračieho dubu sem cestuje stále viac a viac ľudí, ktorý hľadajú, či v ňom naozaj nájdu ukrytého draka. Radosť z úspechu stromu majú však, samozrejme, aj miestni a chodia sem na prechádzky. "Za 13 rokov súťaže Európsky strom roka sa žiadny slovenský kandidát, slovenský strom neumiestnil tak vysoko, čiže som totálne nadšený. Veľmi dobrý signál Slovenka, že tu máme také stromy a sme odhodlaní ich chrániť," uviedol europoslanec Michal Wiezik. Objaviteľ druhého najkrajšieho stromu v Európe dúfa, že sa z neho stane pamätný strom.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy