Mnohí už tak podnikajú, teraz na to bude aj zákon. Oficiálne zaviedli termín "rodinný podnik"
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Chcú vrátiť hrdosť a prestíž slovenským rodinám, ktoré sa rozhodli podnikať. Po prvýkrát v histórii Slovenska oficiálne zaviedli termín "rodinný podnik". Schválili to poslanci. Pozreli sme sa na to, kto si môže rodinný podnik založiť a aké z toho plynú výhody.
"Sme prvýkrát v histórii Slovenskej republiky zaviedli oficiálny termín "rodinný podnik" a v rámci neho aj "rodinná farma"," uviedol poslanec NR SR, Jaroslav Karahuta. Rodina Kovaľových z Uliča podniká v rodnej obci už druhú dekádu. Vyrábajú zdravé sirupy aj domáce pirohy. "Firmu založila moja mamka s jej sestrou, potom začal pracovať aj otec a pracuje tu aj jeho sestra. Určite sa dá povedať, že my už dlho fungujeme ako rodinná firma," vysvetlil majiteľ firmy Vlčie sirupy, Juraj Kovaľ.
Jaroslav Lechan z Topole je poskytovateľom ubytovania na súkromí v Poloninách. Podniká s manželkou. "Dávame tomu ubytovaniu aj pridanú hodnotu, robíme akcie v rámci zachovania kultúrneho dedičstva," uviedol Lechan. Takýchto rodín je na Slovensku mnoho, otázkou preto je, aké výhody im novela zákona prinesie. "Priamo z podniku si budú môcť dať vyštudovať nástupníka, budú môcť využívať podporu z MPSVaR a minister Krajniak už avizoval, že vytvorí balík peňazí na podporu malých a stredných podnikov. Tam začneme," povedal Karahuta.
Brusel vyzýval k tomuto kroku členské štáty od roku 2004
Slovensko je prvé, ktoré tento proces rodinného podnikania začalo riešiť. "65% produkcie a zamestnancov vo svete je v rodinných podnikoch," dodal Karahuta. Rodinným podnikom sa môže podľa poslanca stať s.r.o., fyzická osoba či akciovka. Prvým stupňom bude evidencia, druhým registrácia. Podniky sa nahlásia na ministerstve práce a hlavným kritériom je rodinná rada a záväzok, že ciele podniku nebudú iba ekonomické, ale budú smerovať aj k podpore rodiny. "Našu rodinu to určite spojilo, lebo sa vídame každý deň," opísal Juraj Kovaľ.
Nato, aby všetko fungovalo aj v praxi, je potrebné zmeniť ešte 15 ďalších zákonov. Následne sa rodinný podnik stane subjektom daňového práva. Záujemcovia sa môžu začať registrovať už o pár týždňov, teda v januári 2023. Dovtedy ešte ministerstvo pripraví manuál s presnými podmienkami. "Nápad je to celkom dobrý, ale uvidíme, ako to bude vyzerať v praxi," skonštatoval pán Lechan.