Polojasno
25°
Bratislava
Oskar
8.8.2022
Dušanovi Kováčikovi zaistili majetok nelegálne, súd mu vyplatí odškodné
Zdielať na
Slovensko

Dušanovi Kováčikovi zaistili majetok nelegálne, súd mu vyplatí odškodné

KOŠICE / Ústavný súd rozhodol, že uznesením Špecializovaného trestného súdu boli porušené práva bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a dané uznesenie zrušil. Podľa advokáta sťažovateľa Erika Magála sa napadnuté uznesenie týkalo zaistenia majetku jeho klienta.

Tretí senát súdu v rozhodnutí z 28. júla konštatoval porušenie základného práva Kováčika na súdnu a inú právnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie. Na účet mu tak pristane 707 eur. "Špecializovaný trestný súd vôbec nevzal na zreteľ európsku právnu úpravu, konkrétne jednu osobitnú smernicu, ktorá upravuje podmienky zaistenia majetku odlišne ako Trestný poriadok tak, že poskytuje vyššiu ochranu obvineným, a túto osobitnú európsku smernicu v podstate odmietol aplikovať," povedal jeho advokát Erik Magál. Zaistený majetok podľa neho zahŕňal finančnú hotovosť, zbrane či ďalšie hnuteľné veci. K dôsledkom rozhodnutia ústavného súdu viac napovie jeho ďalšie odôvodnenie, ktoré zatiaľ nie je k dispozícii.

Bývalého špeciálneho prokurátora v máji odsúdil Najvyšší súd na osemročné väzenie a peňažný trest 100 000 eur. Uznal ho za vinného, že zobral úplatok 50 000 eur za intervenciu v prípade prepustenia Ľubomíra Kudličku, považovaného za bosa skupiny takáčovcov, z väzby. Odsúdili ho aj za vynášanie informácií zo spisov.

Do väzby sa dostal na konci mája:

Súvisiace články

Najčítanejšie