Jasno
22°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Bývalá šéfka Lenka Wittenbergerová finančnej správy dostala podmienku
Zdielať na

Bývalá šéfka Lenka Wittenbergerová finančnej správy dostala podmienku

PEZINOK / Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Miroslav Mazúch uložil bývalej šéfke finančnej správy Lenke Wittenbergerovej trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu piatich rokov.

Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a trestne medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvinenou z trestného činu prijímania úplatku. Wittenbergerová má tiež zaplatiť peňažný trest 50-tisíc eur. Ak by tak neurobila, súd určil náhradný trest vo výmere 18 mesiacov väzenia. Sudca takisto uložil exprezidentke finančnej správy zákaz vykonávania funkcie v orgánoch verejnej moci na dobu piatich rokov. Dnešné rozhodnutie súd je právoplatné, keďže súčasťou dohody je záväzok sa voči nemu neodvolať. "Je mi ľúto, že sa tento skutok stal," uviedla Wittenbergerová. Dodala, že za skutok plne prijíma zodpovednosť.

Lenku Wittenbergerovú obvinili orgány činné v trestnom konaní v roku 2021 rámci akcie Mýtnik III. Podľa vyšetrovateľa prijala v roku 2018 sumu 50-tisíc eur od podnikateľa Michala S. za pomoc pri zavádzaní IT systému Alladin na finančnej správe. Podnikateľ o tom vypovedal, keďže od svojho obvinenia spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.

V rámci akcie Mýtnik III obvinila polícia minulý rok pre korupciu spolu osem osôb. Dve osoby konkrétne obvinili pre podplácanie a šesť pre prijímanie úplatku. Medzi obvinenými bol aj podnikateľ Miroslav V. alebo bývalý štátny tajomník rezortu financií Radko K.

Súvisiace články

Najčítanejšie