Oblačno
21°
Bratislava
Oliver
7.7.2022
Mečiarove amnestie sú opäť na stole: V trestnom konaní sa môže pokračovať, rozhodol Súdny dvor EÚ
Zdielať na
Slovensko

Mečiarove amnestie sú opäť na stole: V trestnom konaní sa môže pokračovať, rozhodol Súdny dvor EÚ

BRATISLAVA / Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie súvisiace s prípadom únosu syna prezidenta Michala Kováča za prelomové. Vo svojom profile na sociálnej sieti tak reagovala na to, že Súdny dvor Európskej únie vo štvrtok, 16. decembra, rozhodol o tom, že zastavenie trestného stíhania amnestiou a jej zrušenie nepredstavujú prekážku na vydanie zatykača, keďže vnútroštátne súdne orgány ešte nerozhodli o trestnoprávnej zodpovednosti obvinených osôb. Okresný súd Bratislava III tak môže vydať európsky zatýkací rozkaz v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do zahraničia.

Podľa Čaputovej boli Mečiarove amnestie hanebným príkladom zneužitia práva. Podotkla, že občianska spoločnosť aj mnohí politici sa roky snažili dosiahnuť ich zrušenie a tým pádom aj vyšetrenie zodpovednosti Slovenskej informačnej služby a ďalších osôb pri únose syna exprezidenta Michala Kováča. "Dnes Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že je možné pokračovať v trestnom konaní. Považujem to za prelomové rozhodnutie - konečne sa pre naše súdy otvorila príležitosť do dôsledkov vyšetriť kauzu, ktorá dlhé roky polarizovala spoločnosť a rozhodnúť o vine alebo nevine obžalovaných,“ uzavrela.

Minister životného prostredia Ján Budaj na tlačovej konferencií prirovnal situáciu ku krvavej škvrne. "Ide o to, aby sa krvavá škvrna konečne vyčistila," hovorí Budaj. Podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) je obludné, že sa na takýto skutok dá použiť amnestia. "Je veľkou hanbou, že 25 rokov tu dvaja ľudia, sústavne bojovali. Spravodlivosť má konečne vytvorenú diaľnicu. Pevne verím, že páchatelia budú potrestaní," hovorí Matovič. 

Bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok toto rozhodnutie vníma ako dôkaz o tom, že spravodlivosť bola zatlačovaná. "Nikto sa nepýtal spoločnosti, prečo tí, ktorí boli zodpovední, dnes ešte sedia na vysokých stoličkách," hovorí Vačok. 

Matka zavraždeného Róberta Remiáša a poslankyňa  NR SR Anna Remiášová (OĽaNO) uviedla že tí, ktorí chránili Mečiarové amnestie sú spolupáchatelia. "Pokiaľ vinníci nie sú právoplatne odsúdení a potrestaní, táto púť pre mňa ešte nie je ukončená," dodala Remiášová.

Heger: Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ umožní vyšetriť krivdy minulosti

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) označil rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie súvisiace s prípadom únosu syna prezidenta Michala Kováča za dôležitú správu, ktorá umožní vyšetriť krivdy minulosti. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti. Zároveň vysvetlil, že daný verdikt znamená, že v prípade Mečiarových amnestií vo veci zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny môžu súdy naďalej konať a pokračovať v trestnom stíhaní vrátane možnosti vydania európskeho zatykača. "Sme zase bližšie k zaceleniu rany na našej spravodlivosti. Je to pre našu krajinu dôležitá správa, ktorá nám umožní vyšetriť krivdy minulosti. Zaslúži si to naša spoločnosť, ale aj pamiatka po zavraždenom Róbertovi Remiášovi,“ napísal Heger.

Rozhodnutie Súdneho dvoru EÚ v prípade Mečiarových amnestií je podľa strany Sloboda a Solidarity zásadný míľnik na ceste k spravodlivosti. "Únos Michala Kováča mladšieho dlhé roky traumatizoval slovenskú spoločnosť a jeho páchatelia sa nám spolu s Ivanom Lexom a Vladimírom Mečiarom vysmievali do očí. Vražda Róberta Remiáša je čiernou škvrnou na dejinách demokratického Slovenska, a preto vítame toto zásadné rozhodnutie Súdneho dvoru EÚ,“ zdôraznil tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik. Stanovisko SaS poskytol hovorca strany Ondrej Šprlák.

Ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová zdôraznila, že Mečiarove amnestie sú trauma slovenskej spoločnosti a Súdny dvor EÚ rozhodol, že sa môže pokračovať v trestnom konaní. "Trauma, spojená s prípadom únosu prezidentovho syna, vraždou Róberta Remiáša a neschopnosťou justície a prokuratúry potrestať vinníkov, sa musí spravodlivo uzavrieť. Rozhodnutie súdu opäť otvára dvere stíhaniu šéfa Mečiarovej SIS Lexu a ďalších, pri ktorých celé desaťročia naše justičné orgány nedokázali konať. Nepotrestané mafiánske praktiky, ktoré sa na Slovensku rozbehli ešte v časoch mečiarizmu sa bez účinnej spravodlivosti stále znova a znova vracajú. Videli sme to za Mečiara a videli sme to aj za Fica. Bez vyrovnania sa s minulosťou a bez spravodlivosti pri týchto kauzách sa tak táto trauma bude stále opakovať,“ napísala na sociálnej sieti.

Neznámi páchatelia násilne zavliekli Michala Kováča ml. do Rakúska 31. augusta 1995. Krátko po čine sa objavili správy, že sa mala na ňom podieľať tajná služba. Vtedajší premiér Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident v roku 1998 udelil amnestiu páchateľom únosu. Tá sa vzťahovala aj na trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Kováča do cudziny. Akékoľvek pokusy potrestať páchateľov únosu skončili predčasne z dôvodu udelených amnestií. Zlom nastal v roku 2017. Poslanci schválili novelu ústavy, podľa ktorej parlament získal právomoc zrušiť amnestie a milosti, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu. Ďalším krokom bolo prijatie uznesenia o zrušení Mečiarových amnestií a tiež milosti, ktorú prezident Michal Kováč udelil svojmu synovi v kauze Technopol.

Súvisiace články

Najčítanejšie