Jasno
Bratislava
Nataša
17.1.2022
Ak sa zmení paragraf 363, Kollár hrozí odchodom z koalície
Zdielať na

Ak sa zmení paragraf 363, Kollár hrozí odchodom z koalície

BRATISLAVA / Diskusia na tému právomocí generálneho prokurátora pokračuje v koalícii aj v pondelok. Po prvý krát sa stretne odborná komisia, ktorá má koaličnej rade predložiť návrh riešení. Nie len v bode sporného paragrafu 363, ale aj lepšej kontroly pri práci orgánov činných v trestnom konaní, čo by malo podľa Borisa Kollára pomôcť predchádzať porušovaniu zákonov.

Po horúcom politickom týždni, kedy Boris Kollár opäť avizoval odchod z koalície, ak sa zmení paragraf 363 a obmedzia právomoci generálneho prokurátora, je zrejmé, že sa prvýkrát stretne špeciálna komisia, ktorá má vyriešiť nielen ďalší osud sporného paragrafu, ale zmeniť i niektoré pravidlá v rámci trestného poriadku, ktorý je aktuálne otvorený aj na rokovaní v parlamente. 

Boris Kollár hovorí, že podľa neho treba prioritne vyriešiť to, aby nedochádzalo k nezákonným postupom v rámci vyšetrovacieho procesu, aby bol väčší dohľad a transparentnosť týchto postupov, keďže podľa neho práve v prípade Vladimíra Pčolinského bolo zistených viacero pochybení. 

Koalícia sa teda dohodla na vytvorení špeciálnej komisie, ktorá sa stretne prvýkrát v pondelok. Dá sa predpokladať, že na koaličnú radu neprinesie ešte konkrétne riešenie, keďže samotní členovia komisie pripúšťajú, že tá debata nebude úplne jednoduchá. Opozícia zdôrazňuje, že akékoľvek zásahy do právomocí generálnej prokuratúry sú neprípustné.

Proti zmene paragrafu 363 sa ozvalo Združenie sudcov Slovenska

Vyjadrenia niektorých vrcholných politikov o zámere urýchlene zmeniť paragraf 363 Trestného poriadku sú alarmujúce. Skonštatovalo to v stanovisku Prezídium Združenia sudcov Slovenska (ZSS), ktoré agentúre SITA poskytol prezident ZSS František Mozner. Takúto „unáhlenú a čiastkovú“ zmenu právnej úpravy považuje združenie za v právnom štáte neprípustnú politickú reakciu na rozhodnutie justičného orgánu. Vyzývajú preto všetky zainteresované subjekty, aby k prípadnej komplexnej zmene Trestného poriadku pristúpili až na základe riadneho, transparentného a zodpovedného legislatívneho procesu, do ktorého budú zapojené všetky dotknuté verejné inštitúcie, vedecké inštitúcie, profesijné a stavovské organizácie, ako i verejnosť. Ako dodali, združenie je pri tvorbe takéhoto právneho predpisu pripravené pomôcť.

„Združenie sudcov Slovenska dlhodobo upozorňuje na to, že reakcie politikov na konkrétne rozhodnutia súdov často prekračujú hranice prípustnej odbornej a vecnej kritiky súdnych rozhodnutí, čím nielen podkopávajú ich autoritu a dôveru verejnosti v justíciu, ale zároveň, najmä v prípade vrcholných predstaviteľov zákonodarnej a výkonnej moci, vytvárajú neprípustný tlak na rozhodovanie sudcov v konkrétnych veciach, ktorý je spôsobilý ohroziť ich nezávislosť,“ uviedlo vo vyhlásení ZSS. Tomuto negatívnemu trendu zodpovedajú podľa združenia aj súčasné vyjadrenia časti politickej reprezentácie. Ako zdôraznilo ZSS, tie majú charakter až osobných útokov na adresu generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, respektíve jeho námestníka Jozefa Kanderu.

Koalícia sa minulý týždeň dohodla na zriadení pracovnej skupiny na preskúmanie a úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku. Na základe tohto paragrafu generálna prokuratúra 31. augusta zrušila obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež dve obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

Najčítanejšie