Polojasno
28°
Bratislava
Marcela
15.8.2022
Takmer tretina pacientov sa v dôsledku pandémie rozhodla vynechať prerušiť alebo ukončiť svoju plánovanú liečbu
Zdielať na
Slovensko

Takmer tretina pacientov sa v dôsledku pandémie rozhodla vynechať prerušiť alebo ukončiť svoju plánovanú liečbu

Archívne video

BRATISLAVA / Takmer tretina pacientov sa rozhodla v dôsledku situácie zapríčinenej koronavírusom vynechať, prerušiť alebo ukončiť svoju plánovanú liečbu. Podľa údajov od pacientov vo viac ako tretine prípadov plánovaný lekársky výkon, operáciu či vyšetrenie zrušil ošetrujúci lekár alebo nemocnica. Pacienti sa preto obracajú na kompetentných, aby začali problém odloženej zdravotnej starostlivosti intenzívne riešiť.

V dôsledku zhoršujúcej sa epidemickej situácie navštevovali pacienti ambulancie svojich lekárov menej často. Zníženie počtu návštev u všeobecných lekárov dotklo až 66,7 % pacientov a v prípade špecialistov až 59,3 % pacientov. Ukázal to nedávny prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP) v spolupráci s agentúrou AKO, do ktorého sa zapojilo 2 595 respondentov.

Odďaľovanie liečby, ale aj preventívnych vyšetrení je podľa AOPP veľkým problémom. "Včasný záchyt ochorenia, rovnako ako skoré nasadenie liečby, nielen že zvyšuje šance pacienta na vyliečenie či aspoň skvalitnenie a predĺženie života, ale zároveň šetrí peniaze v systéme vďaka nezhoršeniu stavu pacienta včasnou liečbou. Takto ušetrené peniaze na liečbu môžu byť použité na liečbu iných pacientov," vysvetlil odborný garant prieskumu a 1. viceprezident AOPP Dominik Tomek. Ako doplnil, liečba ochorení v neskorších štádiách býva často nákladnejšia, ako keď sa ochorenie podarí podchytiť ešte v jeho začiatkoch. Takmer polovica opýtaných pritom v prieskume priznala, že z dôvodu situácie zapríčinenej ochorením COVID-19 ani nekontaktovala svojho lekára, a to aj napriek tomu, že za normálnych okolností by tak urobila.

Už začiatkom apríla upozornilo AOPP na výrazný pokles výkonov. Podľa údajov porovnávajúcich posledný kvartál rokov 2019 a 2020, ktoré si asociácia vyžiadala od zdravotných poisťovní, klesol počet preventívnych prehliadok u praktických lekárov pre dospelých takmer o tretinu. Za rovnaké obdobie klesol počet diagnostických vyšetrení o viac ako pol milióna a počet operačných výkonov o 43 tisíc.

AOPP bola založená v roku 2001. V súčasnosti združuje 47 pacientskych organizácii, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy. AOPP poskytuje pacientom bezplatné zdravotnícke, sociálne a právne poradenstvo, informuje o ich právach a povinnostiach, ako aj o fungovaní systému zdravotnej starostlivosti a mnohé ďalšie.

Súvisiace články

Najčítanejšie