Štátna pomoc sa čoskoro končí a riešenie je ďaleko. Hrozí firmám prepúšťanie?

Štátna pomoc sa čoskoro končí a riešenie je ďaleko. Hrozí firmám prepúšťanie?

BRATISLAVA / Mnohé slovenské podniky stoja pred otázkou, ako budú existovať ďalej popri pokračujúcej kríze, prerušených obchodných sieťach a prudkom náraste cien komodít. Štátna pomoc nie je dostatočná a viacerým firmám hrozí prepúšťanie.

Elektrina, hliník, meď, železo či rezivo, to všetko sú komodity, ktorých cena medziročné stúpla o desiatky, ba možno až stovky percent. Po mesiacoch neistoty je surovín na trhu málo a aj tie, ktoré sú k dispozícii, sú veľmi drahé. Mnohé podniky preto nie sú schopné vyrábať načas a plniť svoje zákazky. Momentálne nedokáže nikto odhadnúť, dokedy bude tento stav trvať. Každý ďalší mesiac ale znamená ranu pre zamestnanosť a ziskovosť podnikov.

"Bude to mať vplyv na príjmy našich zamestnancov. Keď firmy nebudú v zisku, nebudú si plniť zákazky, nebudú môcť vyplácať odmeny, takže môžeme len dúfať, že súčasná situácia pominie čím skôr, aj keď odhady ekonómov hovoria o niekoľkých kvartáloch," uviedol výkonný riaditeľ klubu 500 Tibor Gregor.

Firmám by túto situáciu uľahčila väčšia pomoc od štátu. Od prvého júla sa ale štátna pomoc ruší a bude sa týkať iba nútene zatvorených podnikov. Nahradiť by ju mal tzv. "kurzarbeit" (skrátená pracovná doba), ten ale príde na rad až od prvého januára budúceho roka.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:45 Nové bývanie
13:50 Na chalupe
14:50 Bez servítky
12:50 Profesionáli III.
13:35 Simpsonovci V.
14:05 Simpsonovci V.
13:15 Kutyil s.r.o. II.
13:55 Prvé oddelenie
14:20 Prvé oddelenie
13:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:15 Pat a Mat
13:15 Tygří oči
14:55 Štěstí jménem Lucky
16:35 Rivalky na hrazdě