Skoro jasno
-0°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Minulý rok boli komáre premnožené. Zopakuje sa to aj počas najbližšieho leta?
Zdielať na

Minulý rok boli komáre premnožené. Zopakuje sa to aj počas najbližšieho leta?

BRATISLAVA / Vonku sa nám pomaly zletnieva a tí, ktorí môžu, chodia do prírody, užívajú si rozkvitnuté kvety, štebotavé vtáctvo, koncerty žiab, a šťastlivci natrafia už aj na nejaké tie hríby. Všetko priam ideálne, až kým na nás počas prechádzok nezačnú útočiť roje komárov, ako to bolo napríklad vlani.

Keďže máme len niekoľko dní po záplavách, s najväčšou pravdepodobnosťou môžeme očakávať vlnu kalamitných komárov. Čomu nasvedčuje vzorka z jazera. Bratislavský magistrát však uisťuje, že tentoraz má larvy komárov pod kontrolou.

"Liahniská, ktoré boli označené v spolupráci s dobrovoľníkmi – lovcami komárov, sme podrobili pozemnému zásahu larvicídom BTI," informovala hovorkyňa hlavného mesta, Katarína Rajčanová. Išlo o mestské časti Devín, Devínska Nová Ves, Rusovce alebo Raču. Pokiaľ by nezasiahli, mohlo by to dopadnúť katastrofálne ako v minulom roku. "Zásahy budú pokračovať aj v najbližších dňoch, pre ošetrenie väčších plôch sú na aplikáciu BTI pripravené drony," vysvetlila hovorkyňa Rajčanová. 

Vyzerá to tak, že sa nám začína rozbiehať hubárska sezóna. Naznačujú to hlásenia na hubárskej webstránke o tom, že sa už objavujú aj hríby. Tohoročný máj je daždivejší, pôda má dostatok vlahy. "Máj je zrážkovo bohatý, ale ešte stále v Bratislave je ten deficit od začiatku roka 50 mm," konštatoval meteorológ Daniel Cibula. Na ostatnom území sú zásoby vody i pôdna vlhkosť výborná najmä v porovnaní s minulým rokom, keď jar bola extrémne suchá. "Z toho pohľadu je preto v tomto čase lepšia situácia s pôdnou vlahou ako bola vlani. Momentálne krajina ale čelí úplne opačnému extrému. Niektoré rozvodnené rieky a potoky zaliali aj ornú pôdu, kde poľnohospodári pestujú oziminy alebo jariny," uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Jana Holéciová. 

V máji je čo pozorovať a obdivovať, napríklad tohto slovenské papagája včelárika zlatého. V tomto roku sa mu naozaj darí. Koho les neláka, môže vybehnúť k jazeru nachytať nejaký ten bronz, poprípade okúsiť aj prvé plávanie. Teplota vzduchu, ale aj vody v jazere už niektorých otužilejších obyvateľov láka, no a my ostatní si radšej na letné dni ešte počkáme. "Na celom území očakávame prehánky, alebo dážď, vychádzka do prírody sa bude musieť odložiť," konštatoval počasie na najbližšie dni meteorológ Daniel Cibula. Napríklad na utorok, ktorý by mal teplotami pripomínať už príjemný letný deň.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy