Stratili ste počas koronavírusu čuch? Slovenskí vedci prichádzajú s unikátnym testom

16.03.2021 08:43 Noviny.sk Slovensko

Stratili ste počas koronavírusu čuch? Slovenskí vedci prichádzajú s unikátnym testom

Archívne video
Kým SAV prichádza s novými testami, NCZI stále nedokončilo aplikáciu pre záujemcov o očkovanie embed kód
BRATISLAVA / Jedným z hlavných príznakov ochorenia Covid-19 je strata čuchu a chuti. Aj napriek tomu, že u mnohých sa čuch postupne vráti, existujú skupiny ľudí, ktorých problémy môžu trvať až mesiace. Slovenská akadémia vied preto prichádza s unikátnym projektom.

Unikátny projekt s názvom Čuch a COVID-19 vzišiel z iniciatívy vedcov SAV a ponúka možnosť otestovať svoj čuch z pohodlia domova pomocou parfémovaných fixiek. Testovanie je určené pre ľudí s náhlou poruchou čuchu a pre ľudí s pretrvávajúcou poruchou čuchu po prekonaní ochorenia COVID-19.

"Vyšetrenie pomocou Testu parfémovaných fixiek nám umožní objektivizovať poruchy čuchu, keďže samohodnotenie pacientom nemusí byť spoľahlivé,"  informovala jedna z koordinátoriek projektu, Enikő Račeková z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV (BMC SAV).

​Prihlásiť sa je možné prostredníctvom stránky www.cuch.sk, kde nájdete potrebné informácie. "Záujemca následne počas testu vyplní jeden z online dotazníkov podľa toho, či trpí náhlou alebo pretrvávajúcou stratou čuchu. Pracovníci nášho ústavu ich testy vyhodnotia a výsledky im spolu s odporúčaním ďalšieho postupu odošlú e-mailom. Pacienti sa s týmito výsledkami budú môcť preukázať u lekárov špecialistov," dodala druhá koordinátorka projektu Marcela Martončíková z Neurobiologického ústavu BMC SAV.

Pre koho je test určený?

  • ľuďom s náhlou poruchou čuchu
  • ľuďom s pretrvávajúcou poruchou čuchu po prekonaní COVID-19

Počty testov sú však limitované a projekt má byť podľa jednej z autoriek funkčný do ich vyčerpania. Zároveň po pilotnom projekte sa rozhodne, čo ďalej.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:50 V siedmom nebi
14:30 Inkognito
15:55 Súdna sieň
13:20 Poklady z blšáku X.
13:50 Poklady z blšáku X.
14:20 Domy na brehu jazera
13:15 Skutočné príbehy
14:30 Prvé oddelenie II.
14:50 Prvé oddelenie II.
13:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:15 Pat a Mat
12:20 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
14:30 Miloš Forman: Co tě nezabije…
16:25 Gagarin