Rodičia detí s Aspergerovým syndrómom môžu od začiatku júla žiadať o opatrovateľský príspevok, teraz im hrozí že oň prídu

Rodičia detí s Aspergerovým syndrómom môžu od začiatku júla žiadať o opatrovateľský príspevok, teraz im hrozí že oň prídu

BRATISLAVA / Od začiatku júla môžu rodičia detí s Aspergerovým syndrómom alebo autizmom po prvýkrát žiadať o opatrovateľský príspevok, keďže aj tieto diagnózy sú uznané ako ťažké zdravotné postihnutie. Koncom septembra však mnohí rodičia dostali od úradov práce listy s výzvou, aby doplnili žiadosti o ďalšie vyšetrenia do 10-tich dní. Medzi takými boli vyšetrenia očí, sluchu, alebo genetické vyšetrenia. To je však počas koronakrízy takmer nemožné. No ak to rodičia s deťmi nestihnú absolvovať, hrozí im, že o opatrovateľský príspevok prídu.

Rodičia detí s diagnózami aspergerov syndróm, alebo autizmus sa v lete tešili z toho, že konečne si môžu opatrovateľský príspevok požiadať. Umožňuje im to po novom novela zákona účinná od júla tohto roku. Pre mnohých sa však radostné očakávanie zmenilo na rozčarovanie z listov, ktoré im úrady práce poslali. "Pred asi dvomi týždňami mi prišlo rozhodnutie úradu, mi zamietajú príspevok na dcéru," povedala matka dieťaťa s aspergerovým syndrómom.

V rozhodnutí vraj bolo uvedené, že spochybňujú diagnózu aspergerov syndróm a žiadajú od nej doplnkové vyšetrenia dcéry. "A to sú metabolické, endokrinologické, genetické, vyšetrenia zraku, sluchu a iné," dodáva matka.


Toto jej a ďalším rodičom, ktorým výzvy prišli, už pripadalo ako nezmyselná snaha umelo zabrániť uznaniu nároku na opatrovateľský príspevok. S problémom sa obrátili na poradenské centrum. "Niektorí dostali požiadavku s tým, že ak ich nedoručia do 10 dní, bude sa im odoberať, alebo pozastaví vyplácanie," informovala psychologička Asociácie na ochranu práv pacientov Viera Hincová.


Poradkyniam to pripadá čudné. "Vyžadujú vyšetrenia, ktoré nie sú potrebné na diagnostiku autizmu," povedala Vladimíra Prokajová z občianskeho združenia jednotlivcov a rodín s Aspergerovým syndrómom a vysokofunkčným autizmom. Navyše v tomto čase a v krátkej lehote nie je možné všetky vyšetrenia zabezpečiť. "Čo je v tejto koronovej dobe nemožné," konštatuje Prokajová. 

Okrem toho dostať na vyšetrenie napríklad aspergera je často nadľudským výkonom. "Tieto deti vôbec majú problém absolvovať nejaké vyšetrenia, odbery krvi, z povahy tejto poruchy," uviedla psychologička Hincová.


K rodičom a poradcom sa dostala kópia usmernenia, ktoré k tejto veci prišlo na úrady práce. Podľa Hincovej takéto usmernenie nemá oporu v zákone.Ústredie práce tvrdí, že aktuálne posudzujú zdravotný stav iba v prípadoch, keď buď ide o novú žiadosť, alebo posudkový lekár už v minulosti určil kontrolu na toto obdobie.


Zároveň uznalo však, že niektoré úrady práce požadovali naozaj zbytočnosti. "Ústredie reagovalo ihneď ako zistilo túto skutočnosť a telefonicky usmernilo dotknuté dva úrady," informovala hovorkyňa Ústredia práce Mária Hrehová.Ubezpečuje, že počas núdzového stavu sa lehoty posúvajú.


Úrady práce sa vraj stretávajú aj s takými lekárskymi nálezmi, kde diagnóza bola určená na základe popisu správania z rodiča bez následných vyšetrení dieťaťa.  "V takýchto prípadoch pri nových žiadostiach môže úrad vyžadovať predloženie odborného nálezu pediatrického psychiatra," dodala Hrehová.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Najlepšie počasie
05:10 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
05:15 Nové bývanie
05:45 Miláčikovo
06:15 Súdna sieň
05:35 Kutyil s.r.o.
06:15 Hotelová inšpekcia XIII.
07:20 Tradičné recepty z celého sveta III. - Pomocníci v domácnosti
05:05 Zatancuj si s Nely
05:15 Krtko
05:45 Ruby z dúhy I.
05:35 Dobrodružství Hucka Finna
07:30 Až vyjde měsíc
09:15 Noc s králem