Smer chcel mimoriadnu schôdzu k plánu obnovy. Poslanci ale program neschválili

Smer chcel mimoriadnu schôdzu k plánu obnovy. Poslanci ale program neschválili

BRATISLAVA / Zatiaľ nie je ani plán, ani mimoriadna schôdza k obrovskej sume 7 a pol miliardy eur, ktoré má Slovensko dostať z fondu obnovy. Opozícia, aj europoslanci volali po širokej diskusii o využití týchto peňazí od únie, keďže návrh by sme mali odovzdať Bruselu do polovice októbra. Opozičný Smer preto žiadal zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. Tá sa nakoniec nekonala a v národnej rade to opäť vrelo.

Slovensko malo mať reformné leto plné diskusií o tom, ako sa posunúť a zmeniť k lepšiemu. Aspoň tak to avizoval Igor Matovič. Na konci leta europoslanci začali vládu kritizovať, že čas sa kráti a stále nič. Kabinet dal len krátke stanovisko, že o pláne bude informovať v polovici septembra. Miesto tlačovej besedy potom len unikol do médií dokument, ktorý vláda označila za nástrel. Opozičný Smer-SD následne inicioval mimoriadnu schôdzu k národnému plánu obnovy. Tú ale neschválili.

"Pripomínam, pán predseda, že návrh stanoviska podľa ústavného zákona bol predložený vo štvrtok minulý týždeň. Vo štvrtok o týždeň nadobudne, ak sa národná rada nevyjadrí k tomuto bodu, toto stanovisko záväznosť," vyjadril sa poslanec NR SR za Smer-SD Robert Fico.

Predseda parlamentu Boris Kollár nakoniec uznal, že má Robert Fico pravdu. "Niečo na tento spôsob prinesieme, aby sme tento bod otvorili," povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Ku kritike Smeru na margo odmietnutej mimoriadnej schôdze sa pridal aj Hlas. "Nechcú nám povedať, kam chcú celú Slovenskú republiku posunúť," skonštatoval poslanec NR SR Richard Raši (Hlas-SD).


Uznesenie malo zároveň zaviazať vládu, aby pri vypracovaní národného plánu zachovala sociálny dialóg, kde by mali byť experti pre včasné posúdenie plánu a pred jeho doručením do Bruselu sa ešte mal prerokovať v našom parlamente. Eduard Heger spolu s premiérom len stále opakujú, že bude pokrokový. Sedem a pol miliárd má Slovensko použiť na to, aby sa od základu zmenilo a zmodernizovalo.

Peniaze majú ísť na školstvo, vedu, či výskum. Keby však šli na niečo hmatateľnejšie, vyzeralo by to možno takto. "Za takúto sumu by sme vedeli postaviť aspoň 28 nemocníc, alebo ak to prepočítame na priemerné ceny trojizbových bytov v Bratislave, tak viac ako 41-tisíc bytov by sa tam zmestilo," zhodnotila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.


Mimoriadna schôdza v parlamente teda nebola a stále nie je jasný ani plán za sedem a pol miliardy. "O čom chce diskutovať nejaký Fico alebo Pellegrini? O tom ako rozkradli Slovensko?" vyjadril sa Matovič. O tom, ako zmeniť Slovensko by možno rada diskutovala okrem opozície aj verejnosť, či europoslanci z celého politického spektra.

​Počas rokovania parlamentu sa medzi poslancom Ľubošom Blahom a premiérom Igorom Matovičom strhla slovná potýčka. Potom, čo Matovič opakovane vysvetľoval investície jeho manželky Pavlíny, Blaha sa nezdržal slova. Označil premiéra za klamára a jeho manželku za bielu kobylu, respektíve bieleho koňa. Viac sa dozviete v nasledujúcom VIDEU:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

21:50 Hriešny tanec
00:00 Paranormálne záhady V.
01:00 NIKTO NIE JE DOKONALÝ STRIHÁK
22:50 Cesta bojovníka
01:00 Simpsonovci V.
01:25 Simpsonovci VI.
22:55 Dr. House VII.
23:55 Myšlienky vraha III.
00:55 Myšlienky vraha III.
23:35 Arthur a Minimojovia
00:00 Zabi nudu! II.
00:05 Knihy od Stonožky
21:55 Vzkaz v láhvi
23:55 Zápočet z přežití
01:20 Vražedná náruč