Oblačno
25°
Bratislava
Drahomír
16.7.2025
Pokiaľ budú DSS zhodnocovať úspory, nové poplatky ich neohrozia
Zdielať na

Pokiaľ budú DSS zhodnocovať úspory, nové poplatky ich neohrozia

pociatek zamysleny ruka

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) sa ani po zmene systému poplatkov nemusia obávať

"Nastavenie výšky tých poplatkov a celá schéma pokrýva ich prevádzkové náklady. Pokiaľ si budú plniť svoju hlavnú funkciu, ktorou je zhodnocovanie úspor, tak na tom budú takisto, alebo takmer takisto ako predtým," zdôraznil šéf rezortu financií s tým, že to potvrdzuje aj aktuálna analýza Národnej banky Slovenska (NBS).
      

Na základe novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú tento týždeň v stredu schválil parlament, sa bude od 1. júla poplatok DSS za správu majetku v dôchodkových fondoch skladať z dvoch častí, fixnej a variabilnej. Mesačná fixná odplata sa pritom výrazne zníži z doterajších 0,065 % na 0,025 % zo spravovaného majetku, zvyšok poplatku bude závisieť od dosiahnutého zhodnotenia dôchodkových úspor.
      

Voči takejto zmene okrem opozície prezentovala svoje výhrady aj centrálna banka. Z analýzy, ktorú vypracovala pre ministerstvo práce, totiž podľa hovorkyne NBS Jany Kováčovej vyplýva, že výška fixnej odplaty za správu dôchodkového fondu na úrovni 0,025 % nepokrýva náklady DSS a výrazne tak ovplyvní podmienky ich podnikania.
      

Minister financií však s takýmto hodnotením nesúhlasí, keďže podľa neho bol druhý pilier voči dôchodkovým správcom v minulosti nastavený veľmi veľkoryso. "DSS boli v pozícii, kde ich absolútne nemuselo zaujímať, ako investor, sporiteľ dopadne so zhodnocovaním svojich peňazí. Ich poplatky boli stopercentne garantované bez akejkoľvek väzby na to, ako sa v skutočnosti darilo investorom," upozornil Počiatek a dodal, že po tom, ako sa systém poplatkov zmení, budú teraz DSS motivované dobre sa starať o peniaze sporiteľov.
      

Najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS podľa slov jej predsedu Mikuláša Dzurindu podporuje zníženie poplatkov DSS v rozumnej miere aj ich naviazanie na dosahované výnosy, aktuálnej snahe vlády však nedôveruje. Akékoľvek jej opatrenie v súvislosti s druhým pilierom totiž podľa Dzurindu vždy smeruje len k jeho zásadnému oslabeniu, čo je aj prípad aktuálneho výrazného zníženia poplatkov, ktoré bude minimálne pre niektoré DSS likvidačné. "Skoro tri roky súčasná vláda vládne, ale nepočul som jedinú ucelenú predstavu, ako by podľa nej mala vyzerať dôchodková reforma," vyhlásil expremiér.
      

Zároveň obhajoval dôchodkovú reformu, ku ktorej pristúpila jeho predchádzajúca vláda. "Bolo nám jasné, ako sa vyvíja demografická krivka, rovnako nám bolo jasné, že nielenže nebude na lepšie dôchodky, ale nebude vôbec na dôchodky, ak neurobíme dôchodkovú reformu," zdôraznil Dzurinda. SDKÚ-DS podľa neho súhlasí s postupným vylepšovaním systému, zmeny v druhom pilieri by však nemali smerovať k jeho oslabovaniu a likvidácii tak, ako to robí súčasná vláda.

Zdielať na

Najčítanejšie správy