Pri hľadaní práce buďte opatrní!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Pomôcť s hľadaním práce nemusí iba štát, ale aj súkromní sprostredkovatelia a sociálne siete
Na Slovensku pôsobí už niekoľko stoviek sprostredkovateľov práce, tí zjednodušene povedané fungujú tak, že prácu hľadajú za vás. Ľuďom jednoducho uľahčujú nájsť nový flek. Napríklad, ak chcete využiť služby personálnych agentúr, zväčša ich stačí kontaktovať a vyplniť dotazník - potom si vás pridajú do databáz.
Je potrebné byť však ostražití a všeobecne platí, každé sprostredkovanie za úhradu si dopredu poriadne treba preveriť, aby ste nepadli rovno do rúk špekulantom. To sa aj napriek tomu stáva každý rok celej kope Slovákov.
Najskôr je tak dobré si preklepnúť, či sa na tú-ktorú firmu dá spoľahnúť. Ak ide o seriózneho sprostredkovateľa, mal by mať na svoju činnosť povolenie. Na to nezabúdajte a ak si aj myslíte, že je vám to jasné a vy sa popáliť nemôžete, vždy si tento údaj radšej vyhľadajte.
"Na našej stránke je každý mesiac aktualizovaný zoznam sprostredkovateľov s platným povolením, ktorí svoju činnosť vykonávajú so súhlasom ústredia. Zoznam je aj na každom úrade práce," upozorňuje Danica Lehocká z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. "Ak agentúra v uvedenom zozname nie je, nemá platné povolenie na sprostredkovanie zamestnania," dodáva Peter Zeman z Ústredia. Navyše, na týchto miestach nájdete aj zoznam firiem, ktorým bola takáto činnosť z rôznych príčin pozastavená.
Aby ste nenaleteli podvodníkom, je dobré vedieť, že žiadne poplatky nemusíte platiť predtým, ako prácu dostanete. Ak vám niekto káže siahnuť do vrecka ešte skôr, ako vám nájde nový džob, radšej cúvnite. "Poplatok sa vyberá až po sprostredkovaní zamestnania. Vyberá sa jednorázovo. Môže byť len vo výške dvadsať percent z dohodnutej mesačnej mzdy, alebo platu dohodnutého so zamestnávateľom, ak ide o zamestnanie do šiestich mesiacov. Nad šesť mesiacov to môže byť do výšky 30 percent," dodáva D. Lehocká.
Ak váš sprostredkovateľ takto nepostupuje a navráva vám niečo iné, oplatí sa zbystriť pozornosť. Opatrní musíte byť aj keď od vás ťahajú peniaze za iné aktivity, alebo služby. "Žiadny iný poplatok sprostredkovateľ nemá právo od ľudí vyžadovať," upozorňuje D. Lehocká. Neplaťte teda, čo nemusíte a nevyťahujte zbytočne bankovky za údajné registračné, či administratívne poplatky.
Je tiež dobré si vopred dohodnúť podmienky o vrátení, alebo nevrátení zaplatených peňazí, v prípade, ak porušíte dohodu - napríklad, nenastúpite na sprostredkované miesto, alebo ho odmietnete. Ľudia, by sa preto mali pýtať na všetky podmienky - jednoducho si je dobré zapamätať - netreba sa báť, ten kto platí, má právo trvať na profesionalite a kvalite.
Navyše, ak chcete ušetriť, poriadne sa okolo sebe najskôr porozhliadnite, tak prácu môžete zohnať dokonca aj bez zvýšených výdavkov. Aj na Slovensku už totiž existujú agentúry, ktoré svoje služby poskytujú zadarmo a v prípade, ak sa na vás napokon usmeje šťastie a džob dostanete, škrty v rozpočte vám nenarobia a poplatok si strhnú u vášho budúceho zamestnávateľa.
Pri hľadaní zamestnania však treba staviť aj na svoje známosti. Práve to sa v praxi zaraďuje medzi najúčinnejšie spôsoby získania práce. Svoje kontakty sa nebojte oslovovať, určite sa nehanbite, že ste momentálne nezamestnaný a pokojne to svojim známym povedzte. Môžu sa vám do uší dostať nové, pre vás zaujímavé informácie, či získať potrebné odporúčania.
V praxi práve takto sa dá dozvedieť o pre vás zaujímavej ponuke. "Využívanie známostí sa považuje za jeden z najefektívnejších spôsobov hľadania pracovného miesta. Samozrejme treba rozlišovať medzi získavaním informácií o pracovnej ponuke a protekciou," hovorí sociologička Jarmila Androvičová. Nápomocné tu môžu byť najmä takzvané sociálne siete.
Sociálne siete sú vlastne medziľudské vzťahy, do ktorých počas nášho života vstupujeme. "Tu sú dôležité tzv. slabé sociálne väzby, teda krátkodobé a povrchnejšie vzťahy, ktorých zvyčajne máme viac ako tzv. silných sociálnych väzieb, ktorou je napríklad rodina," dodáva J. Androvičová.
Experti tak radia vsadiť i na web, práve tam si môžete vytvoriť kontakty, ktoré sa vám môžu pri hľadaní práce zísť. Na vytváranie a udržiavanie spoločenských vzťahov sa dá využiť už celá paleta internetových sociálnych sietí, medzi nimi sú už aj na Slovensku populárne napríklad MySpace, alebo Facebook.