Ďalšia kauza Borisa Kollára? Po diplomovke prichádza na rad jeho podnikanie

Ďalšia kauza Borisa Kollára? Po diplomovke prichádza na rad jeho podnikanie

BRATISLAVA / Predseda parlamentu Boris Kollár prežíva krušné chvíle. Najprv to bola jeho diplomovka. Teraz je však na pretrase jeho podnikanie. Podľa strany SPOLU mal pomocou schránkových firiem na Cypre a v Karibiku špekulatívne získať nemalé peniaze. Boris Kollár obvinenia rázne odmieta a hovorí o vymyslených klamstvách.

Mimoparlamentná strana Spolu tvrdí, že podnikanie Borisa Kollára rozhodne nebolo s kostolným poriadkom. Pred 18. rokmi podozrivo výhodne predal zadĺženú firmu, ktorá vlastnila akurát tak jeden funkčný bager. "On predal 50 - percentný podiel Cyperskej schránkovej firme Strooton za 8,3 milióna eur," tvrdí Jaroslava Lukačovičová, expertka strany Spolu na dane. 

Juraj Hipš tvrdí, že Kollár pri svojom podnikaní použil typickú schému známu pre schránkové firmy podnikajúce v daňových rajoch, akú využívajú pri praní špinavých peňazí. Navyše podľa nich Kollár obchodoval so spoločnosťami, ktoré sa vyskytujú aj na zozname Panamapapers. "Je nesmierne dôležité, aby predseda parlamentu pravdivo zodpovedal všetky otázky," hovorí Hipš. 

A tak dnes Boris Kollár vysvetľoval. Predaj, zmluvy, záväzky, výnosy, či podozrenie z prania špinavých peňazí. Ale aj samotný bager. "Bagrista som nechcel byť. Firma mala bager preto, lebo stavali sme v tom čase veľmi veľa zasnežovacích systémov," vysvetľuje Kollár. 

Kollár tiež tvrdí, že všetky daňové záväzky má táto jeho spoločnosť voči štátu vysporiadané. Prečo chýbajú vo verejných registroch, vysvetliť nevedel. Tvrdí, že nejde o žiadnu fiktívnu spoločnosť a o obvineniach strany Spolu hovorí ako o klamstve. "Tu ide o to, že oni ma chceli narknúť. Že to malo len jeden bager. Že to nemá tú hodnotu. Ja hovorím. Len to nezistili páni v Spolu. Že táto spoločnosť vlastnila Prvú tatranskú," poukazuje predseda parlamentu. 

"Akákoľvek vec ohľadom mojich partnerov ma vyrušuje," vyjadril sa premiér Igor Matovič. Vyzerá to tak, že dnešnými vyjadreniami sa kauza Kollárovho podnikania ešte ani z ďaleka nekončí. A s najväčšou pravdepodobnosťou ju budú musieť prešetriť kompetentné orgány. "Vzhľadom na daňové tajomstvo sa nemôžeme podrobnejšie vyjadrovať ku konkrétnym daňovým subjektom. Keďže ide o informácie získané pri správe daní," informovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová. "Nech podajú trestné oznámenie," uzavrel Boris Kollár. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

15:50 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
17:50 NOVÉ BÝVANIE
15:50 INKOGNITO
17:00 Americký prezident
19:35 Profesionáli III.
15:50 Áno, šéfe! USA V.
16:50 Áno, šéfe! USA V.
17:50 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
16:45 Hanička a Murko pre najmenších
16:50 Rybičky Flip a Flap
17:00 Ovečka Shaun III.
15:25 Pomáda: Živě
17:45 Útěk ze Sibiře
20:15 Plán útěku 2