OĽaNO predstavilo 70 kandidátov na prednostov okresných úradov. Ľudia môžu ich prešľapy do piatku nahlásiť

06.07.2020 18:39 Noviny.sk Politika

OĽaNO predstavilo 70 kandidátov na prednostov okresných úradov. Ľudia môžu ich prešľapy do piatku nahlásiť

BRATISLAVA / Štátnu správu treba odpolitizovať, vyhlásil premiér Igor Matovič a spolu so šéfom poslaneckého klubu OĽaNO Michalom Šipošom oznámili, že hnutie má 70 kandidátov na nových prednostov Okresných úradov. Tvrdia, že vyberali z asi 330 uchádzačov, ktorí sa mali zúčastniť aj na pohovoroch. Premiér zároveň avizoval akúsi verejnú lustráciu vybraných kandidátov - ľudia môžu nahlasovať do piatku ich morálne prešľapy. Matovičov predchodca Peter Pellegrini zvolený postup pri výmene prednostov Okresných úradov kritizuje a považuje ho za výsmech.

Vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti  vybralo v rámci výberových konaní nateraz 70 kandidátov na prednostov okresných úradov. Hnutie dostalo na posty prednostov 72 okresných úradov okolo 500 nominácií, pričom približne 330 kandidátov sa zúčastnilo aj na pohovoroch.

"Snažili sme sa, aby to nebolo o ‚našich ľuďoch," vyjadril sa Michal Šipoš s tým, že vo výberových konaniach napríklad neuspeli niektorí ľudia, ktorí za hnutie v minulosti kandidovali. Poslanci hnutia pritom pri hľadaní kandidátov podľa Šipoša oslovili občianskych aktivistov a iné osobnosti žijúce v regiónoch. Doplnil, že z vybraných kandidátov je približne každý ôsmy spojený s hnutím.

Predseda vlády Igor Matovič v tejto súvislosti povedal, že od II. svetovej vojny sa štátna správa obsadzovala na Slovensku čisto politicky. Jeho zámerom podľa vlastných slov je, aby bol politicky dosadzovaný len prednosta úradu, pričom ostatní majú byť vyberaní na základe odbornosti v transparentných výberových konaniach. "Po 75 rokoch chceme garantovať úradníkom, že ak sú schopní, môžu sa posunúť ďalej," poznamenal Matovič. Zároveň zdôraznil, že hnutie odmietlo aj návrhy koaličných partnerov na politické nominácie. 

Predseda vlády vyzval občanov, aby na internetovej stránke prednostovia.sk nahlasovali svoje vedomosti o prípadných morálnych prešľapoch jednotlivých kandidátov. Urobiť tak môžu do 10. júla. "Aby sme sa vyhli prípadným problémom," dodal Matovič. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:20 Súdna sieň
11:25 Dr. Dokonalý
12:25 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
10:20 Najlepšie svetové videá V.
11:40 Áno, šéfe! USA IV.
12:40 NOVÁ ZÁHRADA
10:40 UHÁDNI MÔJ VEK
11:35 Vražedné Miami II.
12:35 Presne takto o rok II.
11:10 Rybičky Flip a Flap
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
09:20 Valerian a město tisíce planet
11:50 Útěk ze Sibiře
14:15 Paddington