Slovensko nakúpi 300 ventilátorov potrebných na záchranu ľudských životov. Krajčí čaká aj ďalšie objednávky

Slovensko nakúpi 300 ventilátorov potrebných na záchranu ľudských životov. Krajčí čaká aj ďalšie objednávky

STARÁ TURÁ / Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí v sobotu vycestovali do Starej Turej. Sídli tam firma vyrábajúca pľúcne ventilátory, ktoré naše nemocnice v týchto dňoch potrebujú. Viac ako 95 percent produkcie pritom smeruje na vývoz do zahraničia. Premiér sa s jej vedením dohodol, že zahraničné zákazky dajú nateraz bokom, zvýšia produkciu a ich prioritou bude výroba pľúcnych ventilátorov pre naše nemocnice.

Spomínané pľúcne ventilátory budú o pár mesiacov zachraňovať ľudí v našich nemocniciach. "Podľa inštitútu zdravotnej politiky budeme v polovici júla potrebovať 1000 pľúcnych ventilátorov a máme ich 500," uviedol premiér Igor Matovič.

Preto v sobotu premiér spolu s ministrom zdravotníctva pricestovali do Starej Turej. Konkrétne do fabriky, ktorá už 60 rokov vyrába zdravotnícky materiál a svoje pľúcne ventilátory vyváža do celého sveta. Export nateraz stopli a ich prioritou sú naše nemocnice.


"Cena ventilátora je 25 tisíc eur bez dph a spôsob rozdeľovania bude na základe epidemiologických dát," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Aby toľko prístrojov dokázali vyrobiť, zvýšili produkciu štvornásobne. Utlmili výrobu prístrojov pre zubárov a ich prioritou je zákazka pre štát. "Priorita je záchrana ľudí," skonštatoval Matovič.


"Naše prístroje majú režim viacvrstvovej ventilácie a dokážu odventilovať ťažko postihnutých pacientov," povedal Ján Brkal, riaditeľ Chirana Stará Turá. Po dodaní budú distribuované do nemocníc po celom Slovensku. Zdravotnícky personál na prácu s týmito prístrojmi už začali školiť.

"Personál je zaškolovaný každý deň prostredníctvom telemostov. Zapojilo sa 25 nemocníc," vyjadril sa Krajčí. Minister zároveň dodal, že čoskoro by mali podpísať zmluvu s ďalším dodávateľom tak, aby sme v krátkom čase mali na Slovensku viac ako 1000 pľúcnych ventilátorov.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:35 Súdna sieň
07:30 Panelák VII.
08:40 Simpsonovci XXIII.
09:05 Simpsonovci XXIII.
07:30 POLICAJTI V AKCII
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
08:05 Okido I.
08:15 Viking Vicky
08:35 Máša a medveď II.
07:40 Psí poslání
09:35 Hluboká voda
11:30 Skoro dospělá