Politickí lídri v Bruseli rokovali o bilióne eur. Summit sa odkladá, návrhy Európskej únie nepresvedčili

Politickí lídri v Bruseli rokovali o bilióne eur. Summit sa odkladá, návrhy Európskej únie nepresvedčili

BRUSEL / Bilión eur - presne o takejto astronomickej sume sa už druhý deň rokuje v Bruseli. Spoločný európsky rozpočet sa však neschvaľuje jednoducho, a preto sa ním hlavy štátov a premiéri krajín budú musieť zaoberať pravdepodobne aj na ďalšom špeciálnom summite.

Všetci musíme pristúpiť na kompromis. V tomto duchu vítal svojich kolegov predseda Európskej rady Charles Michel v Bruseli. Bilaterálne rokovania s lídrami európskej 27-mičky trvali takmer do rána. Slovenská delegácia pricestovala do Bruselu až okolo druhej nadránom. "Samozrejme dúfam, že dosiahneme dohodu, tá je však momentálne v nedohľadne. Pokiaľ sa chceme dohodnúť, všetci musíme byť flexibilnejší," vyjadrila sa fínska premiérka Sanna Marinová.

Zatiaľ nevznikla dohoda ani na celkovej výške rozpočtu pre roky 2021 - 2027. Európsky parlament napríklad žiada až o 300 miliárd eur vyšší rozpočet než aký je v ponuke predsedu rady. V ťažkých rokovaniach o budúcom rozpočte sa objavujú viaceré názorové prúdy. Kým zástancovia striedmosti chcú zastropovať rozpočet, takzvaní priatelia ambicióznej Európy by chceli štedrejší rozpočet a predovšetkým väčšiu flexibilitu pri využívaní peňazí.

Bohatšie krajiny - ako sú Nemecko, Švajčiarsko, Holandsko, Švédsko či Dánsko, ktoré si chcú zachovať takzvané úľavy - vzhľadom na to, že do rozpočtu prispievajú v najväčšej miere. Na tak skorú dohodu to v Bruseli podľa všetkého nevyzerá, a tak je možné, že sa o rozpočte bude rozhodovať až na ďalšom summite, pravdepodobne v marci.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

22:50 Casino.sk
01:20 Angláni na úteku
03:15 Noviny TV JOJ
22:50 Na šrot
00:55 Výnimoční
02:50 Skutočné príbehy
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIII.
23:55 Doktori III.
00:55 Doktori III.
23:15 Zabi nudu! II.
23:20 Kúzlovanie
23:30 Arthur a Minimojovia
22:10 Agentka v utajení
00:00 Negativ
01:35 Černé zlato