Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Hrozí silný vietor, poľadovica aj záveje. V týchto regiónoch platí až druhý stupeň výstrahy
Zdielať na

Hrozí silný vietor, poľadovica aj záveje. V týchto regiónoch platí až druhý stupeň výstrahy

BRATISLAVA / Meteorológovia varujú pred vetrom vo všetkých krajoch Slovenska okrem Košického. Druhý stupeň výstrahy vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj. Výstraha druhého stupňa platí aj pre vietor na horách. Miestami hrozia poľadovice a snehové záveje.

Od 11:00 do 20:00 očakávajú meteorológovia výskyt silného vetra, ktorý nárazovo dosahuje rýchlosť 23 - 29 m/s a priemerne 16 - 20 m/s. „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ upozorňujú meteorológovia. V ostatných krajoch platí výstraha prvého stupňa od ôsmej rána do ôsmej večer. 

Svojich klientov už prostredníctvom textových správ varovala aj poisťovňa Allianz. Medzi 12:00 až 18:00 očakáva nebezpečenstvo víchric v Bratislave. Základná škola Javorová Alej v Chorvátskom Grobe v miestnej časti Čierna Voda vyzýva rodičov, aby si svoje deti vyzdvihli osobne. "Na základe telefonického rozhovoru s SHMÚ vás žiadam, aby ste si dnes vyzdvihli svoje deti zo školy a družiny osobne, žiadne dieťa neopustí areál školy bez doprovodu škol," uviedla škola v ozname rodičov. 

​Do 12:00 platí výstraha pred poľadovicou vo všetkých krajoch Slovenska okrem Bratislavského a Trnavského kraja. Výstrahu druhého stupňa vydali meteorológovia pred vetrom na horách pre Banskobystrický, Prešovský, Žilinský a Trnavský kraj. Na horách v polohách nad 1 500 metrov sa miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť 38 - 44 m/s (135 - 160 km/h). Jeho priemerná rýchlosť by mala byť 25 - 29 m/s (90 - 105 km/h).

Na Slovensku bude premenlivá, prevažne veľká oblačnosť. Na viacerých miestach meteorológovia hlásia prehánky alebo dážď, na strednom a východnom Slovensku spočiatku aj sneženie. Výnimočne sa môžu objaviť búrky, ojedinele poľadovica. Najvyššia denná teplota 3 až 9 st., na západe územia a miestami na juhu stredného Slovenska 9 až 15 st.. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov okolo 0 st.

Fúkať bude prevažne južný, postupne od západu prevažne západný vietor rýchlosťou 4 až 12 m/s, na západe ojedinele okolo 16 m/s (15 až 45, západ 60 km/h), v nárazoch 16 až 23 m/s, na západe aj okolo 27 m/s (60 až 85, západ 95 km/h). Na horách nad pásmom lesa meteorológovia varujú pred búrlivým vetrom až silnou víchricou. Predpokladané množstvo zrážok je od 10 mm do 2 cm a od cca 1 500 metrov do 6 cm snehu.

V Košickom a Prešovskom kraji je na cestách miestami zľadovatený sneh

Na niektorých úsekoch ciest v Košickom a Prešovskom kraji je miestami zľadovatený sneh s hrúbkou 1-3 cm. Ako upozorňuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojej stránke, v okrese Brezno na ceste II/584 Srdiečko - Bystrá sú nutné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony. Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až mokrý.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý, miestami vlhký. V hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska miestami pokrytý vrstvou kašovitého až utlačeného snehu 1 až 3 cm. Na cestách III. triedy v okolí Námestova miestami utlačeným snehom 4-5 cm.

Na úsekoch ciest v okrese Rožňava I/67 Dedinky - Ostrá Skala, II/533 Gemerská Poloma - sedlo Súľová, II/535 Dobšiná - Palcmanská Maša, II/549 Úhornianske sedlo - Krásnohorské Podhradie, II/548 hr. okresu Košice-okolie/Gelnica - Smolník, v Prešovskom kraji na ceste II/558 Stakčín - Ulič a na cestách III. triedy v obvode Stakčín a v Banskobystrickom kraji na ceste II/578 Skalka - Kremnica je miestami zľadovatený sneh hr. 1-2 cm. V okrese Brezno na ceste II/584 Srdiečko - Bystrá je zľadovatený sneh do 3 cm.

Horské priechody (HP) na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až mokrý, okrem HP Donovaly, Vrchslatina, Besník, Súľová a Grajnár, kde je na vozovkách vrstva miestami kašovitého alebo utlačeného snehu s hrúbkou 1 cm. Na HP Huty je utlačený sneh s hrúbkou 3 cm.

Cesta II/576 v úseku Banské - Herľany (Herlianske Sedlo) je v zimnom období neudržiavaná. Pre vozidlá nad 10 metrov dĺžky je po celú zimnú sezónu uzatvorený horský priechod Príslop (cesta I/78), Šútovce (cesta III/1774) a Veľké Pole (cesta II/512). Cesta I/64 cez horský priechod Fačkovské sedlo je od 1.novembra 2019 uzavretá v okrese Žilina aj Prievidza pre nákladné motorové vozidlá, ktorých dĺžka presahuje 10 metrov. Obmedzenie trvá do konca zimnej údržby.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy