Jasno
16°
Bratislava
Viliam
28.5.2023
Študentov medicíny čakajú výrazné zmeny. Lekárska obec to vníma ako krok späť
Zdielať na

Študentov medicíny čakajú výrazné zmeny. Lekárska obec to vníma ako krok späť

BRATISLAVA / Skrátenie dĺžky štúdia psychiatrie o jeden rok má urýchliť nástup lekárov do praxe. Rozhodlo o tom Ministerstvo zdravotníctva. Pre septembrových medikov to znamená, že po ukončení 6-ročnej základnej medicíny ich čakajú štyri roky špecializovaného štúdia. A študentov medicíny čakajú aj iné zmeny.

Nízke počty psychiatrov a detských psychiatrov núti ministerstvo zdravotníctva konať. "Skrátili sme štúdium psychiatrie lebo očakávame skorší príchod nových do praxe. Je to jedno z ďalších opatrení, ktorým musíme riešiť nedostatok lekárov," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Lekárska obec to vníma ako krok späť. Dlhé roky bolo štúdium medicíny u nás rozdelené na 6 rokov základného štúdia medicíny a následne tri roky špecializačného štúdia. Po prispôsobení sa európskej norme sa špecializované štúdium predĺžilo z troch na päť rokov a teraz opäť zmena - ani tri, ani päť, ale štyri roky.

"Určite to nie je v poriadku. Urýchľovanie vzdelania to nie je proces, ktorý by mal niečo napraviť. Realita je už taká, máme niekoľko násobne menej špecialistov na 10 tisíc obyvateľov - ako napríklad v Rakúsku," povedal prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco.

Zmeny sa dotknú aj alergológov, imunológov a infektológov. Dĺžka štúdia zostáva bez zmeny, 6 rokov základné štúdium medicíny a päť rokov špecializačné štúdium. "Bol problém s tým, že nemali sme pediatrov, špecialistov, infektológov. Mimo Bratislavy a Košíc majú infekčné oddelenia, ktoré nie sú diferencované, majú spolu deti aj dospelých. Preto sme zvolili alternatívu, aby sa detský postavil aj k dospelému a naopak  - dospelý infektológ sa postaral o detského," skonštatovala prodekanka pre pregraduálne štúdium SZU Bratislava Katarína Holečková.

Róbert Fico predstavil plán, ako zabrániť úbytku lekárov. Svoj nápad povýšil na jednu z troch priorít po voľbách. Narazil však na odpor -  a to zo strany medikov, aj lekárskej obce. Viac sa dozviete vo VIDEU:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy