Premiér Pellegrini zvolá krízový štáb pre šíriaci sa koronavírus. Prvý prípad mali zaznamenať aj vo Viedni

26.01.2020 19:41 Noviny.sk Slovensko

Premiér Pellegrini zvolá krízový štáb pre šíriaci sa koronavírus. Prvý prípad mali zaznamenať aj vo Viedni

BRATISLAVA / Pre alarmujúcu situáciu okolo koronavírusu zvolal premiér Peter Pellegrini na pondelok ráno zasadnutie krízového štábu na ministerstve zdravotníctva. Na stretnutí sa premiér bude informovať aká je aktuálna situácia v Európe a ako je Slovensko pripravené reagovať a chrániť nás pred nákazou. Vírus sa totiž nebezpečne blíži aj k Slovensku. Prvý prípad mali zaznamenať aj na letisku vo Viedni.

V Číne ďalej stúpa počet smrtiacich prípadov nového korona vírusu. Doteraz zomrelo 56 ľudí a nakazených je viac ako dvetisíc. Medzi nimi aj český občan, ktorý leží vo vietnamskej nemocnici.

Predseda vlády zvolal krízový štáb z dôvodu aktuálnej situácie Koronavírusu. Rokovanie by malo začať v pondelok, 27. januára, o pol desiatej ráno. Premiér Pellegrini sa bude informovať o tom, ako je Slovensko pripravené na prípadné prepuknutie vírusu u nás. 

Prvým možným prípadom sa zaoberá aj Rakúsko

Prvý podozrivý prípad infekcie vírusom koróny mali zaznamenať aj vo Viedni, informoval o tom spravodajský web ORF.   Zaznamenať ho mali u jednej z letušiek, ktorá bola pred niekoľkými dňami v meste Wu- Chan. Polícia ani úrady zatiaľ prítomnosť nákazy nepotvrdili, no ani nevyvrátili. Žena sa v súčasnosti nachádza na izolačnom oddelení Nemocnice Kaiser Franz Josef (KFJ). Výsledky testov by mali byť známe do 48 hodín. 

Prípad preverovali aj v Bratislave

"Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s Úradom verejného zdravotníctva situáciu veľmi pedantne monitoruje. Na Slovensku  Koronavirus k dnešnému dňu nebol potvrdený. Rezort však robí všetky preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany obyvateľstva. Rezort ma situáciu pod kontrolou a aj s cieľom nešíriť paniku bude zajtra o téme komplexne spolu s odborníkmi informovať," vyjadrila sa pre TV JOJ Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva. 

Počet obetí nového koronavírusu, ktorý vypukol v Číne, prekročil 50 a s príchodom lunárneho nového roka zostáva uzavretých viacero miest s asi 36 miliónmi obyvateľov. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom podľa čínskej Národnej zdravotnej komisie stúpol na 1287pričom 237 pacientov je vo vážnom stave. Nakazených hlásia z 29 čínskych provincií. Provincia Chu-pej je epicentrom nákazy. ​Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru, Vietnamu, Nepálu, Malajzie a Austrálie. V piatok tiež potvrdili prvé prípady v Európe, keď o troch nakazených informovalo francúzske ministerstvo zdravotníctva.

 V stredočínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa začal šíriť nový koronavírus, budujú nemocnicu zameranú na liečbu pacientov, ktorí sa ním nakazili. Tá by mala byť hotová v rekordne rýchlom čase, a to už začiatkom februára 2020.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:45 Súdna sieň
10:50 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
09:35 Kosti V.
10:55 Áno, šéfe! USA V.
12:10 Hoď svišťom
09:50 Prvé oddelenie II.
10:40 Nákupné maniačky
12:00 VLCI
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido II.
08:55 Arthur a souboj dvou světů
10:50 Klíč k minulosti
12:50 Henry ze zkumavky