Zatiahnuté
Bratislava
Mikuláš
6.12.2023
Ďalšie video z dielne Kočnera: Počiatek žiada Trnku o krytie v kauze Tipos
Zdielať na

Ďalšie video z dielne Kočnera: Počiatek žiada Trnku o krytie v kauze Tipos

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Šperkovnica so zabudovanou tajnou kamerou v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku odhalila ďalšie tajomstvo. Denník N zverejnil tajnú nahrávku, ktorá sa našla u Mariana Kočnera. Ukazuje, ako si Ján Počiatek u Trnku vybavuje alibi po tom, ako v roku 2008 odoslal cyperskej schránkovej firme Lemikon 13 miliónov eur. Nahrávka vznikla zrejme začiatkom roka 2009 po tom, ako sa transfer exministra financií dostal na verejnosť. Dvojica sa v priateľskom a vulgárnom rozhovore baví aj o ďalšej vtedajšej kauze, v ktorej spomína Roberta Fica.

Nahrávka urobená skrytou kamerou ukazuje, že v kauze Lemikon, v ktorej Slovensko prišlo o zhruba 13 miliónov eur, sa generálny prokurátor Trnka správal ako poskok Smeru. Na korupcii najvyšších vládnych predstaviteľov sa smeje s ministrom financií. Informáciu aj video priniesol Denník N. 

Podľa portálu videonahrávka zachytáva stretnutie Trnku a Počiatka, na ktorom rozoberali, čo s kauzou spoločnosti Tipos a Lemikon. Išlo o roky ťahajúci sa súdny spor o ochranné známky, ktorý pre úroky narástol na vtedajšie dve miliardy korún – približne 66,7 miliónov eur. Počiatek bol podozrivý, že v kauze nechránil záujmy Slovenska, ale neznámej firmy.

Dobré krytie 

Počiatek žiadal na stretnutí Trnku, aby túto záležitosť pred novinármi dobre odprezentoval, aby im urobil marketing a aby z toho nevyšli zle.

Počiatek: Potrebujeme, aby si to, ako to povedať to tak, aby sme nevyzerali ako ko...i, že v tej dobe som ja samozrejme mal ruky zviazané, že som nemiohol nič urobiť. V prípade, ak zvládneme komunikačne túto pasáž, keď z toho výjdeme nie ako ko...i, keď ty povieš, že sme nič nemohli urobiť.tak už nikto...(zvoní telefón). Servus vedúci.

"Spravím ti taký background, aby si to mal dobré,” upokojuje Trnka ministra financií na videu.

​Video sa našlo u Mariana Kočnera. Rovnako, ako aj prvá nahrávka, ktorú zverejnilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Trnkovi, aj exministrovi Počiatkovi sa TV JOJ snažila dovolať. Ani jeden z nich ale nedvíhal telefón. Ku kauze sa nevyjadril ani vtedajší premiér Robert Fico. "Plnenie, o ktorom rozhodol v roku 2008 vtedajší minister financií, je predmetom samostatného súdneho konania,"  informuje hovorca Tiposu Rastislav Čépe.

Kauza emesií 

V nahrávke sa spomína aj ďalšia veľká kauza z čias vlády Roberta Fica - emisie.

Počiatek: Ten Slota neuveriteľne zarobil. Predstav si, že vymyslel si nový kšeft, ktorý nikto nepoznal, a to predaj emisných kvót. On niekde vyňúral, že existujú také medzinárodné kvóty, ko.....é, ja som tiež netušil. Vymyslel systém, ako to predať niekomu. Predal to nejakému americko-japonskému vyj......u konzorciu.
Dva celé dva miliardy. Ten k...t sa s tým až tak ne....l, zobral motorovú pílu, to už bolo jedno, či to bolo draho alebo lacno, ale predal to. Dve miliardy má, k...t. Ešte aj Fica oholil do p..i. Lebo nedal mu polku, ale nejak inak ho domotal, úplný kráľ.

V rukách NAKA

Rozhovor bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a exministra vnútra Jána Počiatka už vyšetruje aj NAKA. V tejto veci je vedené trestné konanie a v najbližšom období má polícia vykonať znalecké dokazovanie. Z fonoskopie a mechaniky. "Meritórne rozhodnutie bude vydané až po zabezpečení výsledkov všetkých znaleckých skúmaní a po vykonaní ďalších procesných úkonov," informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka. 

"Robert Fico nemusí v tejto veci nič ďalej vysvetľovať, za neho hovoria jasné činy a skutky, ktoré vykonal. Po tom, čo SNS pod vedením Jána Slotu zaviedla svojich koaličných partnerov, následne rázne konal a odvolal dvoch ministrov za SNS a odňal jej celý rezort životného prostredia," povedal Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia strany Smer-SD. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy