Chov kôz, oviec či včiel smeruje do miest. Bratislava chce byť viac ekologická

Chov kôz, oviec či včiel smeruje do miest. Bratislava chce byť viac ekologická

BRATISLAVA / Bratislavský magistrát chce zvýšiť počet chovaných oviec, ako na dedine. Budú spásať lúky v chránených územiach namiesto koscov a kosačiek. Nejde pritom o prvý takýto projekt. Stáda oviec alebo kôz už môžeme zazrieť na viacerých miestach hlavného mesta. Štátna ochrana prírody takéto iniciatívy víta.

Stádo kôz v Národnej prírodnej rezervácii Devínska kobyla plní dôležitú ochrannú funkciu už od roku 2013. Nebyť týchto už viac ako 50 kôz, lúka by zanikla, pretože by zarástla náletovými a inváznymi drevinami, ktoré by udusili vzácne druhy rastlín, napríklad orchidey. "Bez takého zásahu by nám tie biotopy zarástli," uviedol zoológ Milan Ďurica.

Stromy by zahlušili rôzne druhy kvetov a bylín, ktoré obľubujú vzácne druhy motýľov, povedzme modráčiky alebo chrobákov, včely a iné živočíchy. Takých miest má hlavné mesto viacero. Ovečky nájdeme aj na pobreží Dunaja. Udržiavať tieto plochy je náročné, keďže nemôžete použiť motorové kosačky alebo mulčovače. "Pri kosbe dochádza k úhynu živočíchov," opísal Ďurica.

Mulčovače rozsekajú hmyz i vzácne rastliny na kašu. Tak upravené zelené plochy sú síce na pohľad krajšie, no voči hmyzu a iným živočíchom oveľa skúpejšie, povedzme v porovnaní so zeleňou.  "Zvieratá selektívne požierajú rastliny," povedal Ďurica. Hmyz sa má možnosť presúvať z miesta na miesto.

K sérii projektov sa pridal aj bratislavský magistrát, ktorý by k mestským včelínom rád pridal aj stádo oviec. "Mesto vlastní pozemky v chránených územiach a o ne je nevyhnutné sa starať," povedal hovorca magistrátu Peter Bubla. Je to finančne náročné, zrejme aj preto boli lúky doteraz zanedbávané. Magistrát sa však rozhodol vyriešiť to ekologicky - plochy budú spásať ovečky. "Vyčlenili sme prvú plochu v Karlovej Vsi nad Dlhými dielmi. Budú tam prenosné oplôtky, stádo ovečiek a plánujeme to celoročne spásať," dodal Bubla. Projekt by radi uskutočnili už v tomto roku.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

20:35 Nový život
21:30 Nový život
22:35 Semafor
20:30 Nočný lovec
22:40 Kuriér: Zásielka smrti
00:40 Simpsonovci XXVI.
20:55 Myšlienky vraha IX.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
22:55 Hawaii 5.0 IX.
21:05 Okido I.
21:25 Bob staviteľ XV. - XVIII.
21:35 Krtko
20:15 Fukušima
22:20 Bublina
23:45 Negativ