Okres Lučenec dostal od vlády viac ako milión eur, menšie obce získali na infraštruktúru peniaze naviac

Okres Lučenec dostal od vlády viac ako milión eur, menšie obce získali na infraštruktúru peniaze naviac

BUZITKA / Vláda na ďalšom výjazdovom rokovaní v obci Buzitka, ktorá je známa tým, že volebné výsledky kopírujú tie celoslovenské, zhodnotila plnenie akčného plánu rozvoja v okrese Lučenec. Ministri schválili aj uvoľnenie viac ako jedného milióna eur zo Všeobecnej pokladničnej správy pre tento okres, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté. Plánovaný milión sa rozdelí v okrese Lučenec medzi 52 projektov obcí, občianskych združení a ďalších organizácií. Ďalšie prostriedky naviac schválili ministri na vznik centra pre rozvoj inovácií v meste Lučenec a pre ďalšie menšie obce na infraštruktúru.

Akčný plán rozvoja okresu Lučenec schválila vláda v júni 2016, pričom v minulom roku k nemu schválili dva dodatky a tretí v marci tohto roka. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši na tlačovej besede vyzdvihol plnenie cieľov akčného plánu v Lučeneckom okrese nad rámec cieľov do roku 2020. "Parameter zníženia nezamestnanosti bol už prekonaný, lebo miera evidovanej nezamestnanosti je niečo nad 7,5 percenta,“ uviedol vicepremiér s tým, že ambíciou akčného plánu bolo znížiť nezamestnanosť pod 12 percent.

Zároveň bolo cieľom vytvoriť 1 440 pracovných miest do roku 2020. K 30. júnu tohto roka bolo v okrese Lučenec vytvorených až 1 961 pracovných miest s podporou regionálneho príspevku (RP) a európskych štrukturálnych a investičných fondov. V poslednom roku bolo vytvorených viac ako 700 nových pracovných miest, čo je podľa Rašiho zaujímavé a veľmi pozitívne. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera je okres Lučenec veľkým príkladom toho, k čomu smeruje a aký je cieľ akčných plánov, „pretože tie výsledky sú tu absolútne pozitívne“.

Pre okres Lučenec ministri schválili okrem uvoľnenia jedného milióna eur, ktorý si prerozdelia medzi 52 projektov, aj 295-tisíc eur naviac na ďalšie projekty miest a obcí. Najvyššiu dotáciu 140-tisíc eur získa mesto Lučenec na centrum pre rozvoj inovácií. Mesto zároveň na tento účel získa budovu Národnej banky Slovenska za symbolický prenájom. "Zároveň tu má vzniknúť na podnet viceprezidenta Európskej komisie Maroša Šefčoviča Centrum pre výskum a vývoj batérií pre nákladné automobily,“ doplnil podpredseda vlády s tým, že cieľom sú nielen nové pracovné miesta, ale aby sa okres Lučenec stal centrom pre inovácie.

Mesto Fiľakovo dostane 130-tisíc eur na nákup multifunkčného zametacieho stroja pre verejnoprospešné služby mesta. Obec Tomášovce za 70-tisíc eur z prostriedkov od vlády zrekonštruuje budovu skladu na stolársku a zámočnícku dielňu v rámci podniku sociálnej ekonomiky. Na rekonštrukciu evanjelického kostola v obci Dobroč získa Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku 40 000 eur. Ďalšie projekty sú zamerané najmä na rekonštrukcie obecných budov, komunikácií a chodníkov a iných stavieb v správe obcí v okrese Lučenec. Naviac získali prostriedky aj menšie obce v kraji na vylepšenie a zlepšenie kvality života a infraštruktúru. Podľa Rašiho podporili navyše aj obec Praha sumou 10-tisíc eur na vytvorenie husitského múzea a sumou päťtisíc eur obec Polichno na dovybavenie Múzea Boženy Slančíkovej-Timravy.

Vláda zasadala v Kokave nad Rimavicou, kde tiež rozdeľovali peniaze. O akú sumu išlo sa dozviete v archívnej reportáži.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

10:20 Česko Slovensko má talent ...To naj
12:00 Pán Božský
14:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
11:05 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
12:00 Najkrajší dom v ulici
12:45 Bez servítky
10:55 Vraždy v Brokenwoode V.
13:20 12 podmienok dedičstva: Nekompromisný osud
15:50 Samé šťastie
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky I.
12:05 Bolek a Lolek
09:45 Fukušima
11:55 Tajemná zahrada
13:40 Tankový prapor