Komora lekárov vyzýva ministerku Kalavskú, aby stratifikáciu nepredkladala vôbec

Komora lekárov vyzýva ministerku Kalavskú, aby stratifikáciu nepredkladala vôbec

BRATISLAVA / Slovenská lekárska komora vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby stratifikáciu nemocníc nepredložila na rokovanie vlády vo forme ústavného ani obyčajného zákona. Ministerka Kalavská už potvrdila, že stratifikáciu nemocníc ako ústavný zákon nepredloží. Nechce ustúpiť ani napriek tomu, že Smer-SD tak zákon nepodporí. Premiér Pellegrini pritom reformu považuje za nevyhnutnú.

"Váš návrh ústavného zákona ste sama odsúdili a návrh obyčajného zákona nie je dostatočne odborne pripravený na jeho schválenie a uvedenie do praxe," informoval prezident komory Marian Kollár. Vyzval tiež všetky politické strany, ministerstvo zdravotníctva aj predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, aby skončili politické ťahanice v tejto téme. Podľa Kollára už ide pri tejto téme o voliča, nie o pacienta. Podľa SLK sa aktuálne vytvorili dva politické tábory. Jedná strana trvá na stratifikácii formou ústavného, druhá obyčajného zákona. Ani jednu stranu nezaujíma, že ani jeden návrh nie je dostatočne pripravený, konštatoval prezident komory.

Komora pripomenula, že opakovane vyjadrili potrebu stratifikácie, ale tiež svoje odborné výhrady k jej legislatívne predloženému návrhu zákona vrátane už neaktuálneho návrhu ústavného zákona. Komora chcela, aby bol materiál dopracovaný nielen podľa jej pripomienok, ale aj podľa stoviek ďalších. "Sme dnes svedkami toho, že nielen rezort zdravotníctva sa otriasa vo svojich základoch," uviedla SLK.

Lekárska komora tiež informovala, že nepovažujú za správne, ak hlavným a zrejme aj jediným kritériom stratifikácie nemocníc má byť ekonomická efektivita. SLK ďalej informovala, že aktuálne nie je za demisiu ministerky zdravotníctva. "Pani ministerka, jediné, čo by mala z nášho pohľadu spraviť, v tejto chvíli, stiahnuť tento zákon, či už ústavný alebo obyčajný," dodal Marian Kollár.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že nie je správne zameriavať sa v stratifikácii na odchod šéfky rezortu a odsúvať podstatu problematiky - teda zlepšenie podmienok zdravotníctva a kvalitnejšiu liečbu pre pacientov. "Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská od nástupu do svojej funkcie pracovala na systémovom zlepšení zdravotníctva, pričom nie je zástancom ´kozmetických´ a politických riešení," uviedlo ministerstvo.

Andrea Kalavská si podľa ministerstva plne uvedomuje, že nie je vhodný čas na prijímanie tak zásadných reforiem, akou je napríklad stratifikácia. "Faktom ale je, že rezort na stratifikácii pracuje dlhodobo a pedantná príprava si vyžadovala svoj čas. Materiál prešiel tak odbornou ako aj politickou verejnosťou a bol skonzultovaný na všetkých úrovniach," konštatovalo ministerstvo a pripomenulo, že stratifikácia je prelomová reforma, nesmierne potrebná pre zdravotníctvo. "Pacienti na Slovensku majú 2,5-násobne vyššiu mieru odvrátiteľných úmrtí (oproti krajinám západnej Európy - pozn. red.), teda horšie výsledky v liečbe. Tento rozmer nie je možné riešiť čiastkovo ale systematicky, preto sa na reformu treba pozrieť primárne z odborného, a nie politického pohľadu," uzavrelo ministerstvo.

V Smere-SD došlo pre zákon k rozporu

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská už potvrdila, že stratifikáciu nemocníc ako ústavný zákon nepredloží. Nehodlá ustúpiť ani napriek tomu, že Smer-SD tak zákon nepodporia. Premiér Pellegrini pritom reformu považuje za nevyhnutnú. V Smere tak nastal akýsi rozpor. Richard Raši sa na pondelňajšom rokovaní ale vyjadril, že stranícky spor medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim komentovať nebude a nemyslí si, že by sa vyostroval.

Robert Fico ministerke Kalavskej oznámil, že ak nepredloží stratifikáciu ako ústavný zákon, Smer-SD ho nepodporí. 

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 Môj dokonalý ex
22:45 Rallye smrti 2050
00:45 Božská Florence
20:30 Božská Florence
23:00 Na okraji púšte
00:40 Sopka
21:55 Dokázaná nevina
22:50 Walking Dead IX.
00:05 Vraždy, ktoré šokovali XXI.
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:50 Okido I.
21:55 Ztratili jsme Stalina
23:55 Mlčení
02:25 Strážce spravedlnosti II.