Fico posiela Kalavskej tvrdý odkaz. Ak neschvália jej zákon, mala by zvážiť svoje pôsobenie

Fico posiela Kalavskej tvrdý odkaz. Ak neschvália jej zákon, mala by zvážiť svoje pôsobenie

BRATISLAVA / Predseda politickej strany Smer-SD Robert Fico posiela ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej tvrdý odkaz pre reformu nemocníc. Podľa neho by v prípade neschválenia zákona mala zvážiť svoje ďalšie pôsobenie na svojom poste. Nie celkom rozumie zmene jej postoja.

Podľa Fica zmenila Kalavská názor zrejme po rozhovore s niekým. Doslova povedal, že by mala menej počúvať Druckera. Akékoľvek rokovania s ním ale Kalavská v pondelok odmietla. Fico Kalavskej odkázal, že nemá rád, keď si s ním najprv niekto podá ruku a potom ju opľuje.

"Používame na to pekný pojem, že stratifikácia ale v podstate ide o zatváranie nemocníc. Ja som predseda ľavicovej strany a myslím si, že vo Svidníku ľudia platia rovnakú daň ako v Bratislave. Prečo by mali mať v Bratislave ľudia lepší prístup k spravodlivosti ako vo Svidníku či vo Vranove, v Trebišove alebo v Sobranciach? Nie je to pre mňa reforma, ktorú by som vnímal ako reformu," uviedol Fico pre TV JOJ pred ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, kde bol rokovať s ministrom práce Jánom Richterom. 

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská odmietla predložiť stratifikáciu nemocníc ako ústavný zákon. Predseda strany Smer-SD Robert Fico jej preto odkázal, že on nepodporí ani len poslanecký zákon. Ministerka Kalavská pritom už v utorok, 1.8. pripustila, že stratifikácia nemusí mať podobu ústavného zákona.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská predloží na rokovanie vlády návrh stratifikácie nemocníc v pôvodnom znení. Teda nie ústavný zákon, ako to žiadal predseda strany Smer-SD Robert Fico, informoval o tom portál vZdravotnictve.sk, pre ktorý hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová potvrdila, že ministerstvo ústavný zákon nepredloží. Stratifikáciu prerokuje legislatívna rada v utorok, na rokovanie vlády by sa tak mal dostať v stredu, ako to Kalavská avizovala. Súčasťou predloženého materiálu sú aj návrhy vykonávacích predpisov, ktoré však vláda schvaľovať nebude. Sú tam totiž len pre informáciu. Budú mať svoj vlastný legislatívny proces, počas ktorého sa môžu meniť.

Kalavská: Som už veľké dievča, viem čo mám robiť

"Odkedy som prišla na ministerstvo som sa snažila hľadať nástroje na zlepšenie zdravotníctva na Slovensku. Ja nie som typ človeka, ktorý dá tomu facelift a  myslí si, že je to v poriadku, respektíve dám nejaké riešenie, ktoré je krátkodobé ale de facto nikomu nepomôže. Naše zdravotníctvo potrebuje výrazne reformu a za tým si stojím. Opozičné strany mi odkazujú čo mám robiť, ja som už ale veľké dievča a viem čo mám robiť. Urobím to, čo uznám za vhodné, bude najlepšie," vyhlásila po rokovaní tripartity ministerka Kalavská. 

Ministerka už o svojom rozhodnutí telefonicky informovala aj Roberta Fica. Telefonát to ale vraj vyslovene nepríjemný nebol. "Veľmi príjemné, konštruktívne," povedala. 

Na aktuálnu situácii v strane Smer sa TV JOJ opýtala aj podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho. Ten ale stranícky rozpor medzi Ficom a premiérom Pellegrinim cez médiá odmietol komentovať. Podľa jeho slov si to povedia sami na straníckej pôde. Ako vyostrenie sporu to ale nevníma. "Veľmi veľa sa písalo v médiách, že by sa pokazila ústava. Myslím si skôr, že je to osobné rozhodnutie pani ministerky. Ale každý problém má svoje riešenia," dodal. 

Fico odmietol podporiť stratifikáciu ako obyčajný zákon. V Smere preto došlo k rozporom. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

18:00 PROSTŘENO
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:20 Najlepšie svetové videá V.
18:25 Áno, šéfe! USA IV.
19:30 Profesionáli III.
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 9-1-1
18:10 Viking Vicky
18:25 Ruby z dúhy I.
18:40 Požiarnik Sam IX.
18:05 Rezistence
20:15 Kincsem
22:25 Suburbicon: Temné předměstí