Vážne zdravotne postihnutý mladík nedokáže pracovať. Invalidný dôchodok mu ale zamietli

Vážne zdravotne postihnutý mladík nedokáže pracovať. Invalidný dôchodok mu ale zamietli

POPRAD / Dvadsaťpäťročný mladík z Popradu je od narodenia postihnutý mozgovou obrnou. Nikde nepracoval, lebo podľa slov jeho mamy by toho ani nebol schopný. Sociálnu poisťovňu preto požiadala o invalidný dôchodok. Odpoveď prišla. Úradníci rozhodli, že mu nepatrí, lebo nemá odpracované potrebné roky.

"V prvom rade mi vošli slzy do očí. Ja som si myslela, že zle vidím, že to nie je možné," vraví nešťastná matka zdravotne postihnutého mladíka Marcela Gancarčíková.

Marcele došli slová, keď videla rozhodnutie sociálnej poisťovne. Invalidný dôchodok jej syn nedostane, lebo nepracoval a teda neprispieval do dôchodkového poistenia. "Kde sa mal zamestnať, pochodili sme kade tade, ale on sa nezamestná, lebo on nie je samostatný človiečik, neorientuje sa v časopriestore a má problémy aj komunikačné," vysvetľuje Marcela. 

Podľa stanoviska sociálnej poisťovne bol Janko uznaný invalidným až v roku 2018. Medicínske hľadisko na priznanie dôchodku teda splnil. "A tu v tomto prípade nastal problém, pretože pán Gancarčík bol uznaný za invalidného až vo veku 24 rokov, a teda potreboval istý čas dôchodkového poistenia. Vzhľadom na to, že doteraz kvôli chorobe nepracoval, túto podmienku nesplnil a invalidný dôchodok mu nemohol byť priznaný," uviedol hovorca sociálnej poisťovne Peter Višváder. 

Marcela tvrdí, že ide o ochorenia od narodenia, ak to dokáže, prípad sa bude posudzovať inak. Lebo ak vzniklo ochorenia pred 18 rokom veku žiadateľa – ide o takzvanú invaliditu z mladosti. A pri invalidite z mladosti už netreba žiadne obdobie dôchodkového poistenia. "Pán Gancarčík sa môže odvolať a jeho žiadosť a samozrejme tým aj prvostupňové rozhodnutie bude preverené a prehodnotené iným lekárom a bude vydané nové rozhodnutie," dodal Višváder. 

"Samozrejme, okamžite sa odvoláme do Bratislavy na sociálnu poisťovňu, rozpíšem náš problém do bodky a nech sa to rieši," dodala Marcela.

Pozrite si archívnu reportáž o podobnom prípade: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

22:35 Rozum v hrsti
00:00 Myšlienky vraha IV.
00:55 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
22:25 Nezastaviteľný muž
00:35 Profesionáli VIII.
01:25 Panelák VII.
21:50 C.S.I.: Kriminálka Miami I.
22:50 18 ROKOV S TV JOJ
22:50 TIPOS INFO
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:55 Okido II.
23:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
22:15 Dcera čarodějky: Hadí dar
23:55 Symfonie strachu
01:20 Milosrdné lži