Obyvatelia Senice poznajú už prvé výsledky kontrol studní. Vydýchnuť si ešte nemôžu

Obyvatelia Senice poznajú už prvé výsledky kontrol studní. Vydýchnuť si ešte nemôžu

SENICA / Už takmer mesiac nemôžu používať vodu zo studní. V Senici, ešte v polovici júna po úmrtí dvoch ľudí namerali vysoké koncentrácie nebezpečných plynov v studniach. Regionálny úrad verejného zdravotníctva preto odobral vzorky vody. Tá je podľa hygienika v poriadku. Obyvatelia si ale ešte nemôžu vydýchnuť.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva 10 dní po tragédii odobral z 22 studní vzorky vody. Laboratórne testy boli zamerané na ukazovatele kvality: elektrolitická vodivosť, absorbancia, reakcia vody, dusitany, dusičnany, amónne ióny a chemickú spotrebu kyslíka manganistanom.

"Výsledky testov nepreukázali vo vyšetrovaných vzorkách prekročenie nadlimitných hodnôt," informoval hygienik Ondrej Máčalka. 

Kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany v Nitre vykonalo krátko po tragédii meranie v studni. Zistilo vysoké koncentrácie oxidu uhličitého, plynného amoniaku a veľmi nízky obsah kyslíka. Aj preto mesto preventívne odporučilo nepoužívať vodu. To aj napriek výsledkom kontroly z regionálneho úradu naďalej platí.​ Mesto Senica ešte čaká na výsledky z Výskumného ústavu vodného hospodárstva. "Nie sú ešte všetky výsledky. Tieto, ktoré sa spomínajú dnes z regionálneho úradu verejného zdravotníctva sú čiastkové, čiže na mieste je opatrnosť," uviedla hovorkyňa mesta Viera Barošková. 

Až potom opäť zasadne krízový štáb a rozhodne o ďalšom postupe. Odkiaľ sa v studniach nabrali jedovaté plyny stále nie je známe.

Pozrite si súvisiacu archívnu reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
09:25 Simpsonovci XXIV.
05:35 Panelák
06:15 TIPOS INFO
06:20 Kutyil s.r.o. II.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
05:35 Okruh
07:15 Iluzionista
09:10 Mé potrhlé já