Jasno
13°
Bratislava
Viktória
10.5.2025
Každú sekundu udrie na zem až sto bleskov
Zdielať na

Každú sekundu udrie na zem až sto bleskov

Blesk vás môže prekvapiť aj v zdanlivo najbezpečnejšom úkryte

Priemerný blesk udiera do zeme intenzitou 1700 kW/h elektrickej energie. Jeho napätie môže dosahovať až 30 miliónov voltov. Ak vám ani to nestačí na to, aby ste pri najmenšom náznaku blížiacej sa búrky radšej ostali doma, potom by ste mali vedieť, že blesky najčastejšie zasahujú ľudí na horách. V týchto prípadoch sú obzvlášť nebezpečné ak udrú priamo do zeme. V nej sa totiž šíria v podobe tzv. zemných prúdov. Nemusíte pritom ani stáť v ich tesnej blízkosti . Stačí, že sa na ne pozeráte zo vzdialenosti 300 metrov a vhodné podmienky ako riedky vzduch a mokrá zem k vám dorazia bez čakania.

D-32/ilustračné

Svoje o tom vedia obyvatelia Rakúska. O vyššej pravdepodobnosti zásahu bleskom svedčí aj fakt, že tam minulý rok napočítali viac ako 150-tisíc bleskov, čo je za posledných 15 rokov druhý najvyšší nameraný údaj. Tento rok sa situácia pravdepodobne opäť zopakuje.

internet

Hoci pravdepodobnosť, že vás zasiahne blesk v prírode je veľmi nízka, odborníci radia, že aj zdanlivo bezpečný úkryt sa môže stať osudným. Svedčí o tom niekoľko prípadov, najnovšie tragédia na Súľovskom hrade. Nebezpečné sú dokonca aj jaskyne. „Blesk môže zasiahnuť aj ústie jaskyne a určitý pohyb vzduchu, ktorý sa môže v jaskyni vyskytovať môže umožniť prienik prúdu dovnútra,“ vysvetľuje Pavol Toma zo Slovenského vysokohorského a turistického spolku. Pozor si treba dať v jaskyniach aj na laná a zábradlia, ktoré sú vo vlhkom prostredí dobrými vodičmi prúdu. Pred bleskom nie sú podľa neho bezpečné ani chaty bez bleskozvodu.

Stopercentná ochrana voči bleskom však podľa Tomu neexistuje. „Bleskové výboje sa stále nechcú a asi ani nebudú riadiť žiadnymi pravidlami. Riziko je o to väčšie, že málokedy máme v teréne možnosť riadiť sa pravidlami,“ tvrdí dlhoročný skúsený turista Pavol Toma.

Desať najdôležitejších rád ako predchádzať zásahom bleskom:

1. Sledujte predpoveď počasia. Ak sa v nich objaví informácia o možných búrkach, naplánujte si kratšiu túru.

2. Všímajte si známky prichádzajúcej búrky ako nápadné dusno, pribúdajúca oblačnosť, hrmenia v diaľke, náhli pokles tlaku vzduchu, bzučanie pri kovových predmetoch a zježenie vlasov.

3. Ak ste už v búrke, urýchlene opustite vrcholy, hrebene, no aj vlhké miesta. Nezabudnite dodržať bezpečný odstup od oceľových lán a reťazí.

4. Vyhľadajte bezpečné miesta ako les, horské útulne. Ak máte poruke len jaskyňu, nezabudnite na dostatočný odstup od priestoru nad hlavou, bočných stien a vzdialenosti od ústia jaskyne. Relatívne bezpečné sú aj domy, autá, vlaky aj autobusy.

5. Ak ste už schovaný, nezabudnite sa posadiť so skrčenými nohami na izolujúci materiál (suchý batoh, alebo lano).

6. Dodržujte vzdialenosť minimálne 2 metre od predmetov, ktoré nie sú zaistené bleskozvodom.

7. Ak sa v krajnom prípade ocitnete beznádejne v teréne, kde sa už nikam nedá skryť, vyhľadajte priehlbinu v zemi . Vyhnite sa však korytám potokov a mokrým miestam.

8. Zbavte sa kovových predmetov (kľúčov, opasku, dáždnika s kovovým hrotom). Vypnite si mobil a aj ten odložte od seba čo najďalej. Ak to už nestíhate, nikdy ich nemajte nad úrovňou hlavy.

9. Okolo vysokých predmetov s hromozvodmi je tzv. bezpečná zóna, ktorej polomer sa rovná výške predmetu.

10. Po prechode búrky vyčkajte v chránenom mieste, kým sa búrka nevzdiali aspoň 10 kilometrov. Vzdialenosť si zistíte odhadom veľmi jednoducho. Zvuk sa totiž šíri približne rýchlosťou jedného km za sekundu.

Zdroj: „Vysokohorská turistika“ - o bezpečnom pohybe vo vysokých horách.

Zdielať na

Najčítanejšie správy