Skoro jasno
30°
Bratislava
Marcela
15.8.2022
Šéf NAKA Zurian exkluzívne pre TV JOJ: Osobne politikov nepoznám, pokiaľ ide o zločin, kompromisy nerobím
Zdielať na

Šéf NAKA Zurian exkluzívne pre TV JOJ: Osobne politikov nepoznám, pokiaľ ide o zločin, kompromisy nerobím

BRATISLAVA / Novým šéfom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sa stal Branislav Zurian, ktorý doteraz šéfoval protizločineckej jednotke. O tom, ako by mal útvar vyzerať, má celkom presnú predstavu. Viac prezradil v rozhovore s reportérom TV JOJ Samuelom Migaľom.

Svoju novú funkciu riaditeľa NAKA považuje Branislav Zurian za veľkú zodpovednosť a výzvu. "Je to útvar, ktorý by mal byť reprezentáciou celého policajného zboru," vysvetlil. 

Ak by novému riaditeľovi pristálo na stole závažné podozrenie, že by trestnú činnosť vykonával nejaký vrcholový politik, rozdiely robiť nebude. "Ja osobne politikov nepoznám, nestretávam sa so žiadnym, takže ja kompromisy nerobím, čo sa týka objasňovania všetkých zločinov. Určite by sa robilo v zmysle zákona tak, ako sa má," uviedol Zurian. 

​Pripravenú už má aj reorganizáciu útvaru a to na viacerých úrovniach. "Samozrejme nechcem to špecifikovať, pretože si myslím, že prví by sa o tom mali dozvedieť policajti, ktorí tam robia," dodal Zurian v rozhovore pre TV JOJ s tým ale, že sa bude snažiť o to, aby napredovala nielen protizločinecká jednotka, ale celá NAKA.

Personálne zmeny 

Jednou z pripravovaných zmien je vrátiť sa späť na regionálne riadenie typu východ, stred a západ Slovenka. "Na tom regióne teda nebude 5 riaditeľov, ale iba jeden a tým smerom by sme chceli ďalej pôsobiť," vysvetlil Zurian. 

Pri obsadzovaní operatívcov sa nový riaditeľ NAKA drží hesla bývalého reprezentačného trénera Jána Kozáka, ktorý tvrdil, že v reprezentácii "treba vedieť hrať a nie sa prísť učiť hrať". Aj od svojich podriadených bude teda vyžadovať maximálnu profesionalitu, disciplínu a skúsenosti. "Na NAKA nebude pracovať policajt z obvodného oddelenia. Aj vyšetrovatelia musia mať skúsenosti s tým zločinom a nie vyšetrovatelia čakatelia, ktorí sa rok len učia a pozerajú sa, ako majú vyšetrovať," dodal Zurian. 

Pozrite si celý rozhovor s Branislavom Zurianom: 

Únik informácií 

K prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa vyjadrovať veľmi nechcel, nakoľko je prípad ešte stále živý. Osobne ale považuje za úspech, že už padli obvinenia. Nechce ale ostať iba pri tom. Je množstvo vrážd, ktoré ešte nie sú objasnené, ako je napríklad prípad Daniela Tupého. "Bol by som rád, keby všetky takéto závažné vraždy boli objasnené," poznamenal. 

Pre TV JOJ sa vyjadril aj k úniku z vyšetrovacie spisu. "Každý únik nie je v prospech vyšetrovania. Za mojej 23-ročnej kariéry som sa ešte nestretol s takým únikom informácii, ako bol tu, aj keď si myslím, že po nastavení určitého kontrolného mechanizmu, ktorý bol nastavený práve v tomto prípade Kuciak si myslím môžem dovoliť povedať, že k únikom nedochádza zo strany polície."  

Pozrite si súvisiacu reportáž: 

Súvisiace články

Najčítanejšie