Farmári opäť začali protestnú jazdu na traktoroch. Smerujú do Bratislavy

18.02.2019 19:52 Noviny.sk Slovensko

Farmári opäť začali protestnú jazdu na traktoroch. Smerujú do Bratislavy

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Farmári opäť smerujú na svojich traktoroch do hlavného mesta. Naprieč Slovenskom vyrazili už v pondelok a do Bratislavy by mali doraziť v utorok. Protestnými jazdami chcú vyjadriť nesúhlas s nemeniacou sa situáciou v slovenskom agrosektore, kde majú byť podľa ich slov utláčaní veľkými agropodnikateľmi a silnou korupciou.

Malí a strední farmári združení v Iniciatíve poľnohospodárov vyrazia s traktormi na protesty naprieč Slovenskom. Protestné jazdy začnú v pondelok v Bardejove a v obci Gyňov pri Košiciach, v utorok sa k nim pridá aj južná trasa so štartovacím bodom v Kolárove. Do Bratislavy by mali prísť farmári v utorok ráno, no s menším počtom strojov, ako sa pôvodne plánovalo, nakoľko nechcú spôsobiť dopravný kolaps. Iniciatíva poľnohospodárov to uviedla v otvorenom liste, ktorý poslala Bratislavčanom. Pôvodne sa ale nahlásilo takmer 1000 chlapov na svojich strojoch. "Z Košíc vyrazilo 70 - 80 strojov ale vracali sme ich späť. Keby sme ich neobvolávali včera tak vyrazí 200 strojov," vyjadril sa Patrik Magdoško, hovorca Iniciatívy poľnohospodárov. Farmári chcú dohodu s magistrátom dodržať a do centra mesta nakoniec dorazí len 100 z nich. 

Otvorený list má byť podľa Iniciatívy poľnohospodárov kolektívnym poďakovaním za prijatie v hlavnom meste a za pochopenie situácie, ktorá farmárov donútila organizovať ďalší protest. "Chceme pokojne pracovať na svojej pôde a ponúkať kvalitné a zdravé slovenské potraviny. Chceme zveľaďovať vidiek, ktorý je jedným z pilierov obživy a krásy našej krajiny. Namiesto toho bojujeme o svoju pôdu, a mnohí z nás sa preto boja o svoje zdravie a životy. Sme bití, utláčaní, vydieraní a jeden z nás, farmár Vlado Rybár, bol aj zavraždený. Toto všetko sa deje kvôli tomu, že štát nás farmárov nechráni, ale naopak, necháva nás utláčať veľkými podnikateľmi a silnou korupciou," uviedla Iniciatíva poľnohospodárov v liste.

Obsadia viaceré miesta v Bratislave

Množstvo strojov, ktoré farmári naprieč Slovenskom nahlasovali do protestu, by však podľa Iniciatívy poľnohospodárov spôsobilo kompletnú paralýzu hlavného mesta, ktoré v súčasnosti aj tak čelí vážnym dopravným obmedzeniam. Preto sa ho rozhodli organizátori protestov znížiť. "Keďže nechceme obmedzovať dopravu v Bratislave a prispievať ku kolapsu ciest, znížili sme množstvo farmárskej techniky, s ktorou prídeme do hlavného mesta. Nebudeme stáť na cestách, ale môžete nás nájsť na Primaciálnom námestí, Námestí SNP, Župnom námestí, Hodžovom námestí, Pri Hradbách, Hviezdoslavovom námestí (pred divadlom), Námestí Slobody, Predstaničnom námestí, parkovisku pri trhovisku Miletičova, Pápežskej lúke (Petržalka) a pred Eurovea," spresnili farmári z Iniciatívy poľnohospodárov.

"Mestská polícia hlavného mesta Bratislavy v spolupráci s KR PZ v Bratislave v rámci súčinnostného bezpečnostného opatrenia, bude situáciu ohľadom protestu farmárov monitorovať. A v prípade narušenia verejného poriadku, situáciu riešiť v súlade so zákonom,"  vyjadrila sa hovorkyňa MsP Bratislava Tatiana Kurucová. 

Požiadavky farmárov

Od protestov Iniciatíva poľnohospodárov očakáva, že privedú zástupcov vlády k tomu, aby prijali jej pozvanie na spoločné rokovanie, ktoré plánuje zorganizovať v stredu 20. februára. Farmári chcú na ňom riešiť ich základné požiadavky týkajúce sa zmien v slovenskom agrosektore. Medzi požiadavky farmárov patria okamžité začatie pozemkových úprav, ochrana pôdy, lesov, vody a podpora prírode blízkeho hospodárenia v lesoch, stropovanie dotácií na konečného užívateľa podľa návrhu EÚ a zavedenie protikorupčných opatrení v poľnohospodárstve a lesníctve. "Bude nám veľmi ľúto, keď budeme musieť pristúpiť k ostrejšej blokácii ciest. To sa stane len vtedy, ak vláda neprijme pozvanie na naše stretnutie a bude naďalej ignorovať problémy malých a stredných farmárov. Dúfame, že ciele nášho protestu budú zapracované do dokumentu, ktorý má byť všeobecnou zhodou širokého spektra poľnohospodárov," uzavreli farmári v liste.

Na ministerstve rokovali aj farmári a potravinári:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
10:35 IQ Taxi
11:35 Extrémni žgrloši II.
12:00 Poklady z blšáku V.
10:05 Divoké kone
11:35 Nákupné maniačky
12:45 Prvé oddelenie
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 No, počkaj!
09:35 Srdce na správném místě
11:15 Až vyjde měsíc
12:55 Králové hor