Prezident Kiska vetoval zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce

12.12.2018 13:28 Noviny.sk Slovensko

Prezident Kiska vetoval zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce

BRATISLAVA / Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade SR zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Poslancom Národnej rady SR navrhol, aby pri opätovnom prerokovaní zákon neprijali ako celok.

Hlava štátu považuje nový osobitný odvod za nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce voči iným ustanovením početných a navzájom sa prekrývajúcich podmienok vzniku povinnosti platiť odvod. 

​Zavedením osobitného odvodu sa zákonodarcom deklarovaný cieľ „spravodlivejšieho rozdelenia" pridanej hodnoty v rámci dodávateľského potravinového reťazca odvodu nezmení.

Výhrady prezidenta

"Zákon uvaľuje na maloobchodníkov dodatočnú daň, ktorú v konečnom dôsledku zaplatia spotrebitelia," odôvodňuje prezident svoje rozhodnutie. 

V procese prijímania tejto právnej úpravy navyše podľa Kisku nebol poskytnutý dostatočný priestor na odbornú diskusiu. "Vzhľadom na závažné účinky osobitného odvodu obchodných reťazcov na široký okruh subjektov mala byť zabezpečená väčšia účasť verejnosti na legislatívnom procese," tvrdí Andrej Kiska.

Prezident poukazuje aj na rozpor s právom Európskej únie, ktorého súčasťou sú aj sloboda usadiť sa a sloboda poskytovať služby v Únii. Obmedzenia týchto slobôd musia sledovať legitímny cieľ a byť primerané, čo podľa názoru hlavy štátu osobitný odvod nespĺňa.

Sporný zákon

Parlament pred týždňom schválil návrh strany SNS o zavedení osobitného odvodu pre obchodné reťazce. Návrh Andreja Danka podporilo až 74 zo 138 prítomných poslancov. Údajný cieľ je, aby Slováci kupovali viac slovenských výrobkov. Od januára by tak museli obchodné reťazce zaplatiť štátu 2,5 percenta z čistého obratu.

​​Proti zákonu sa búria odborári, zamestnávatelia aj mesta a obce. Podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom žiadajú kompetentných, aby stiahli legislatívne procesy týkajúce sa osobitného odvodu. Zákon sa nepáčil ani ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi. 

Pozrite si reportáž o téme: 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:05 Prvé oddelenie
05:15 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
06:00 Prvé oddelenie II.
06:20 Prvé oddelenie II.
06:35 TIPOS INFO
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:35 Cesta za králem trollů
07:30 Skoro dospělá
09:10 Tygr a sníh