V Hervartove sa nachádza najstarší drevený kostolík
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: hervartov.sk
Slovensko zaslalo Výboru svetového dedičstva UNESCO žiadosť o zápis deviatich drevených kostolíkov do zoznamu svetového dedičstva.
Slovensko zaslalo Výboru svetového dedičstva UNESCO žiadosť o zápis deviatich drevených kostolíkov do zoznamu svetového dedičstva.
Výbor má o ich zaradení do zoznamu rozhodnúť na zasadaní v lete tohto roku. Na východnom Slovensku sa nachádza súbor 27 drevených kostolíkov, ktoré boli v roku 1968 zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.
Na zápis je navrhnutý aj jediný rímsko-katolícky gotický drevený kostolík sv. Františka z Assisi v obci Hervartov v okrese Bardejov. Kostolík postavili okolo roku 1500 a patrí medzi najstaršie a najvzácnejšie sakrálne stavby na území Slovenska.
V kostolíku sa dodnes slúžia omše a vyhľadávajú ich aj mladomanželia zo širokého okolia kvôli cirkevným sobášom. Na rozdiel od mnohých pravoslávnych kostolíkov či gréckokatolíckych kostolíkov, kostolík v Hervartove je prístupný širokej verejnosti.
Turisti si môžu za mierny poplatok objednať sprievodcu, možné je aj fotografovanie.Ako sme sa dozvedeli z internetovej stránky muzeum.sk, rímskokatolícky kostol sv. Františka z Assisi v slovenskej obci nemeckého pôvodu svojím dvojdielnym pôdorysom, vysokou strechou a ďalšími znakmi v exteriéri a interiéri je značne odlišný od rusínsko-ukrajinských drevených "cerkví" a má charakter čisto gotický.
Drevený kostolík z konca 15. storočia predstavuje najstarší typ na Slovensku. Je zhotovený z červeného smreka. Stavba sa skladá z polygonálnej svätyne, lode, sakristie a podvežia. Interiér prešiel viacerými zmenami vo výzdobe, hlavne v čase reformácie, keď pribudli vzácne reformačné pamiatky, napríklad nástenné maľby z roku 1665.
V 18. storočí pribudla časť barokovej výzdoby a neskorobaroková maľba J. Mirejovského z roku 1803. Hlavný oltár, Oltár Panny Márie, sv. Kataríny Alexandrijskej a sv. Barbory z rokov 1460-1470 bol v rokoch 1985-1990 reštaurovaný do pôvodnej podoby. Výtvarne a esteticky pôsobivé sú interiérové gotické nástenné maľby, kde sú znázornené napr. výjavy: Adam a Eva v raji, súboj sv. Juraja s drakom.
Súčasťou interiéru je oltár Panny Márie, sv. Kataríny Alexandrijskej a sv. Barbory (1460-1470). Zaujímavé sú nástenné maľby sv. Jána Krstiteľa a sv. Pavla apoštola. Medzi obrazmi je Posledná večera (1653) a Tabuľový obraz sv. Františka z Assisi, sv. Krištofa a sv. Kataríny Sienskej (1460-1470). Kostol patrí medzi najvzácnejšie sakrálne stavby na území našej vlasti.
Slovensko má v zozname UNESCO zapísaných sedem unikátnych pamiatok - Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Spišský hrad a pamiatky okolia, Vlkolínec, mestská pamiatková rezervácia Bardejov, jaskyne Slovenského krasu a Aggteleku, hudobný nástroj fujara a Karpatské bukové pralesy.
Celkovo je v zozname svetového a kultúrneho dedičstva zapísaných 851 lokalít a pamiatok.