Od septembra v dedine pribúda novorodencov. Nosí ich drevený bocian

Od septembra v dedine pribúda novorodencov. Nosí ich drevený bocian

RUŽOMBEROK / V Lúčkach vedia ako na to, aby sa rodilo viac detí, a aby obce nevymierali. Skvelý nápad odpozorovala jedna Lúčanka v Rakúsku. Myšlienku uviedli v liptovskej obci do praxe v septembri. Odvtedy už majú štyroch nových, malých občanov.

Zdá sa, že v Lúčkach to majú ako v rozprávke. Bocian im nosí deti. "Zrazu sa začal stavať komín, hniezdo, pribudol bocian a prvú nám doniesol Viktorku," povedala Michaela Juríková, mama malej Viktórie. 

V dedine netreba o novorodencoch písať ani v obecných novinách. Všetci vedia, kto sa narodil. "Dajú meno každého dieťatka, keď je dievčatko má ružovou napísané meno, chlapec modrým," povedala obyvateľka Lúčok. 

"V Rakúsku, keď sa dieťatko narodilo, vešali na ploty vyrezané bociany z dosiek. My ako viete, tie zákony o ochrane osobných údajov a každého sa pýtať. Tak sme to ošetrili tak, že je to v centre obce, postavili sme falošný komín," povedal starosta Lúčok Branislav Hrbček. 

Neďaleko bociana je európska rarita - Lúčansky vodopád, ktorý robí divy s plačúcimi novorodencami. "Pôsobí na deti veľmi upokojujúco ako balzam, keď nechce spinkať, stačí zájsť sem," povedala Michaela Juríková. Bociana rezbár z Kalamien vyrábal asi týždeň. Ročne sa im narodí približne 15 detí v dedine, domáci však veria, že bocian toto číslo zvýši.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

21:40 INKOGNITO
22:55 HESLO
23:40 Myšlienky vraha IV.
22:30 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
22:35 18 ROKOV S TV JOJ
22:35 OKTAGON MAGAZÍN
21:50 C.S.I.: Kriminálka Miami I.
22:50 18 ROKOV S TV JOJ
22:55 Spravodlivosť v krvi X.
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:55 Okido II.
22:10 Potížísta
23:55 Sázka na život
01:20 Kovbojové a vetřelci