Koniec byrokracie od 1.septembra. Úradníci už nesmú pýtať tieto dokumenty

30.08.2018 16:16 Noviny.sk Slovensko

Koniec byrokracie od 1.septembra. Úradníci už nesmú pýtať tieto dokumenty

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Od 1. septembra ľuďom ubudne čas strávený na úradoch a naopak ich pracovníkom zas pribudne práva. Do platnosti sa totiž dostane zákon proti byrokracii, podľa ktorého určité dokumenty si už budú musieť zohnať úradníci sami.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši pripomenul schválený zákon, ktorý sa do platnosti dostane už o pár dní. Po novom už úradníci nebudú vyžadovať od ľudí výpisy z listu vlastníctva obchodného alebo živnostenského registra.

Od prvého januára by sa k týmto dokumentom mali pridať aj výpisy alebo odpisy z registra trestov. "Ide približne o milión potvrdení, ktoré občania doteraz nosiť museli. V číslach to predstavuje ušetrených približne 13 miliónov eur ročne," uviedol Richard Raši

Ďalšie dokumenty 

Ďalším z plánovaných dokumentov by mali byť aj potvrdenia o návšteve školy. "V ďalšom kroku chceme odstrániť štyri potvrdenia, a to potvrdenie o návšteve školy a výpisy o daňových, sociálnych alebo zdravotných nedoplatkoch. Keby sa náhodou stalo, že úradník by z nevedomosti alebo iného dôvodu požadoval daný dokument, stačí, aby nám to človek nahlásil," povedal Richard Raši. 

Sankcie

V prípade opakovaných zlyhaní úradov je v zákone zakotvená aj sankcia. "Sankcie sú od 1000 do 5000 eur pre inštitúciu, v ktorej daný úradník robí," vysvetľuje Raši. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu ale verí, že k takým krokom nebude potrebné pristupovať. Ak by sa to opakovalo, tak radšej na daný úrad pôjdu a zamestnancov preškolia, ako by mali hneď uvaliť pokutu.

Vyzval ale ľudí aj úradníkov, aby boli pri rozbiehaní nového systému trpezliví. 

Pozrite si celú tlačovú konferenciu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

21:30 Nový život
22:35 Semafor
23:25 Semafor
20:30 Nočný lovec
22:40 Kuriér: Zásielka smrti
00:40 Simpsonovci XXVI.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
22:55 Hawaii 5.0 IX.
23:50 Vražedné čísla VI.
21:35 Krtko
22:05 Kúzlovanie
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:15 Fukušima
22:20 Bublina
23:45 Negativ