Policajný viceprezident Ábel odchádza z funkcie. Požiadal o to sám

Policajný viceprezident Ábel odchádza z funkcie. Požiadal o to sám

BRATISLAVA / Policajný viceprezident Ľubomír Ábel odchádza od polície. Robí tak na vlastnú žiadosť. V budúcnosti sa plánuje venovať vnúčatám, ambíciu stať sa policajným prezidentom podľa vlastných slov nikdy nemal.

Policajný viceprezident Ľubomír Ábel bol vo funkcii osem rokov. Teraz na vlastnú žiadosť z funkcie odchádza, pretože sa chce venovať rodine. Podľa neho má v policajnom zbore odslúžených dosť rokov a jeho prioritou je teraz venovať sa vnúčatám. Ako prvý prišiel s informáciou Denník N

Ábel už v minulosti uviedol, že nikdy nemal ambíciu stať sa policajným prezidentom. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej treba povedať, že viacerí vrcholoví funkcionári polície sú po viacerých rokoch zastávania funkcie "trošku frustrovaní". Napriek dobrým výsledkom v objasnenosti trestnej činnosti alebo znižujúcom sa počte dopravných nehôd a úmrtí na cestách podľa nej totiž polícia v posledných mesiacoch čelí aj trochu neoprávnenej kritike.

Viceprezident odchádza z funkcie len pár dní pred tým, ako odíde súčasný prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Jeho nástupca stále nie je známy. Ministerka vnútra Denisa Saková uviedla, že mená kandidátov prezradí začiatkom týždňa. 

Kandidátov je niekoľko, jeden je ale pravdepodobnejší ako iní

Na post dočasného policajného prezidenta je viac kandidátov. Ministerka vnútra Denisa Saková chce svoje rozhodnutie o výbere jedného z nich oznámiť začiatkom budúceho týždňa. Povedala to novinárom po zasadnutí vlády. Televízia JOJ už niekoľko týždňov disponuje nepotvrdenými informáciami, že jedným z najhorúcejších kandidátov, ktorý bude striedať odchádzajúceho Tibora Gašpara je terajší policajný pridelenec v Chorvátsku Marián Slobodník. V stredu sa nám adeptom na šéfa polície podarilo telefonicky spojiť. Rozhovor ale odmietol s tým, že stále je iba kandidátom na prezidenta polície, a že definitívne slovo bude mať ministerka Saková. Jeho nomináciu Saková nepotvrdila ani nevyvrátila.

"Aj keď sa ma už pýtali, či nezavážia nejaké články o osobe pána Slobodníka pokiaľ ide o jeho nomináciu. Tak na to môžem povedať toľko, že tie články boli publikované v roku 2011 a 2012, prišlo tam k nejakému vysvetleniu všetkých tých okolností," povedala v súvislosti s článkami, ktoré rozoberali napríklad to, že po odchode z polície sa Slobodník zamestnal vo firme, ktorá v období jeho šéfovania na krajskom riaditeľstve v Banskej Bystrici dostávala zákazky. Podľa ministerky prezident vymenoval v roku 2016 Slobodníka za generála. "Tak zrejme neboli nejaké pochybnosti o nejakých jeho škrupulách alebo zlyhaniach," skonštatovala.

"Ja osobne si myslím, že sú v polícii a v policajnom zbore aj lepšie mená, ktoré by boli viac priateľné, alebo ktoré požívajú väčší kredit, tak medzi laickou a aj odbornou verejnosťou," uviedol poslanec za SaS Ľubomír Galko na adresu Slobodníka. "Nech to bude ktokoľvek, bude to vizitka ministerky Sakovej," myslí si poslanec za OĽaNO Gábor Grendel. 

Poslanec z koaličnej strany SNS Anton Hrnko si myslí: "Asi by na úrade prezidenta bol človek, ktorý by mal potenciál vykonávať túto funkciu, podľa potrieb spoločnosti."

Informácie TV JOJ tiež hovoria aj o pripravovaných zmenách na postoch riaditeľov krajských policajných riaditeľstiev v Bratislave, v Trenčíne, v Banskej Bystrici a v Košiciach. Podľa oficiálnych vyjadrení ministerky vnútra ale podrobnosti o všetkých policajných výmenách plánujú zverejniť v pondelok. "Zmeny budú troška rozsiahlejšie. Ja mám právomoc na dve úrovne - prezident a viceprezidenti. Čo sa týka ďalších kompetencií to má už v právomoci prezident," uviedla Saková.

Pozrite si archívnu reportáž.


Zdroj: noviny.sk, Denník N

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:40 Súdna sieň
05:15 Panelák
06:00 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:10 TOP STAR
05:25 Panelák
06:10 Profesionáli III.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Sam a Max
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:25 Angelika
07:25 Růžový a černý
09:20 Slunce, seno, erotika