Na modelovom zasadnutí v Poľsku bola najúspešnejšia Slovenka

28.11.2007 11:31 Noviny.sk Slovensko
Na modelovom zasadnutí v Poľsku bola najúspešnejšia Slovenka Zdroj: Joe Lafferty/ilustračné
Modelového zasadnutia OSN sa zúčastnilo viac než 130 delegátov - študentov medzinárodného programu z rôznych európskych krajín. Témou, bolo riešenie konfliktu medzi Palestínou a Izraelom. 17-ročná študentka si priniesla Cenu najlepšieho delegáta.

Na modelovom zasadnutí Organizácie spojených národov (OSN) v Poľsku bola najúspešnejšia Slovenka. Na podujatí v meste Vroclav v Starej radnici sa zúčastnila aj delegácia študentiek zo Slovenska.

Tri študentky Gymnázia Jura Hronca v Bratislave 17-ročná Katarína Krasulová, 16-ročná Zuzana Kožuchová a 16-ročná Žaneta Vargová, ktoré sa tento týždeň vrátili z Poľska, boli na zasadnutí úspešné. Študentka medzinárodného programu Gymnázia Jura Hronca Katarína Krasulová si dokonca domov priniesla významné ocenenie za najlepší výkon a najlepšiu prípravu v diskusii - Cenu najlepšieho delegáta.

Zastupujúce krajiny sú vždy na modelové zasadnutie vyberané náhodne a pridelené konkrétnym zúčastneným študentom. Krajinou, ktorej politiku reprezentovali tri študentky Jura Hronca, bola Kanada. Ako povedala Krasulová, "je užitočné, že študenti si na modelovom zasadnutí OSN majú možnosť precvičiť schopnosti debatovať v angličtine, vyskúšať si verejné vystúpenia, ale aj svoje schopnosti vyjednávať."

Všetky tri dievčatá sa nakoniec zhodli na jednom: "Pri reprezentovaní politiky daného štátu sme získali množstvo nových informácií a skúseností. Prínos je teda neoceniteľný. Bola to pre nás veľká príležitosť, kde sme sa mohli naplno prejaviť."

Nebolo to po prvýkrát, čo sa táto delegácia študentiek zúčastnila na podobnej konferencii. Účastníci medzinárodného programu Gymnázia Jura Hronca totiž organizovali vlastné modelové zasadnutie OSN - BratMUN, ktoré sa konalo koncom októbra v Bratislave. Delegátky, ktoré reprezentovali Slovensko na modelovom zasadnutí v Poľsku, majú bohaté skúsenosti aj z Debatného Klubu Gymnázia Jura Hronca, ktorý má na škole dlhoročnú tradíciu.

Modelové zasadnutie sa konalo pod záštitou OSN, bolo tu viac ako 130 delegátov - študentov medzinárodného programu z rôznych európskych krajín a nieslo názov WrocMUN. Témou zasadnutia bolo riešenie konfliktu medzi Palestínou a Izraelom.

Toto zasadnutie sa skončilo v dňoch, keď sa v USA začala kľúčová mierová konferencia OSN k problému vzťahov medzi Izraelom a Palestínou. Cieľom tohto zasadnutia bolo simulovať skutočné zasadnutie OSN, porozumieť mechanizmom a procedúram organizácie a najmä pochopiť zložitú úlohu a náročné postavenie OSN v dnešnom svete.

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:00 Nová záhrada
10:55 Nezvyčajné domovy
12:15 Profesionáli VII.
09:45 Panelák IX.
11:05 Nákupné maniačky
12:30 Záchranári
10:20 Požiarnik Sam VIII.
10:30 Okido I.
10:45 Pat a Mat
08:45 Jak změřit svět
10:55 Je prostě báječná
12:40 Kursk