Jasno
-2°
Bratislava
Vincent
21.1.2022
Ďalšie problémy s elektronickým zdravotníctvom. Lieky sa prepisujú na ceste od lekára k lekárnikovi
Zdielať na

Ďalšie problémy s elektronickým zdravotníctvom. Lieky sa prepisujú na ceste od lekára k lekárnikovi

BRATISLAVA / Všeobecní lekári na Slovensku si už niekoľko dní kladú otázku, či sú elektronické recepty z elektronického zdravotníctva bezpečné. Vyskytol sa totiž podstatný problém.

Dávkovanie, ktoré lekárka určila vo svojej ambulancii a riadne ho vpísala, uložila do elektronického systému e-zdravie, bolo úplne iné ako to, ktoré sa dostalo do počítača v lekárni. To znamená, že pacientke v lekárni vydali liek a kázali jej užívať podstatne vyššie množstvo ako určil jej ošetrujúci lekár. Údaje sa prepísali kdesi vo vzduchu. "Matka pacientky ma sfúkla ako malé dieťa, prečo mením nastavenia kardiologických liekov. Takže ten problém tam je," uviedla všeobecná lekárka Valéria Husarovičová. 

"Keďže ide o mimoriadne závažný problém, ktorý môže ohroziť život a zdravie pacienta, okamžite sme na kongrese všeobecných lekárov upozornilo Národné centrum zdravotníckych informácií. Je nesmierne dôležité, aby sa problém okamžite vyriešil," povedala Monika Plušková. 

Národné centrum zdravotníckych informácií tvrdí, že chyba nenastala na ich strane, ale v počítačoch lekárov. Elektronické zdravie totiž komunikuje s tisíckami počítačov lekárov, ktoré ale majú svoj vlastný softvér na to, aby sa dokázali prihlásiť do systému. Dodávateľov týchto softvérov je na Slovensku niekoľko desiatok, no a jeden z nich v otázke bezpečnosti zlyhal.

V podstate sa stalo to, že akosi zabudli zablokovať prepisovanie údajov na ceste do NCZI, čiže keď lekár preddefinované dávkovanie lieku zmenil, cestou do lekárne sa recept mohol prepísať a pacient tak dostal od lekárnika inštrukcie, aby ho užíval viac či menej. Zatiaľ problém identifikovali asi štyria všeobecní lekári, ktorých na to upozornili všímaví pacienti.

Koľko pacientov si ale chybu nevšimlo, dnes nevie povedať nikto, preto sú lekári nahnevaní. Hoci Národné centrum zdravotníckych informácií pozastavilo platnosť certifikátu, softvér funguje ďalej a lekári ho až do prerušenia môžu používať. 

Ako sa to mohlo stať? 

To, či je alebo nie je program bezpečný, totiž pred udelením licencie hodnotilo práve Národné centrum zdravotníckych informácií. "NCZI každému programu overí, či je bezpečný, či spĺňa všetky parametre a dá mu overenie zhody. Pokiaľ program v ambulancii nespĺňa tieto parametre, tak overenie zhody nemá, to znamená, že nie je bezpečný a nemožno ho používať na predpis lieku," dodala Plušková.

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie