Dovolenka na Marse a víkend na Mesiaci. O 100 rokov realita

12.03.2018 08:34 Noviny.sk Slovensko

Dovolenka na Marse a víkend na Mesiaci. O 100 rokov realita

BRATISLAVA / Dovolenka na Marse alebo víkendový pobyt na Mesiaci - to môže byť koncom tohto storočia bežná reklama v televízii alebo vo virtuálnom svete, aký zatiaľ nepoznáme. A možno budú aj inzeráty na dobre zaplatené profesie na Marse či v medziplanetárnej doprave. Kto vie, čo prinesie budúcnosť.

Na Mesiaci žijú desaťtisíce pozemšťanov v obrovských sklenníkoch, kde si dopestujú rôzne plodiny, ale aj parky so stromami a kvetinami, aby spríjemnili chvíle oddychu. Podobné je to aj na Marse len o pár tisíc menej obyvateľov. Takéto ľudské kolónie na Mesiaci a na Marse budú o sto rokov realitou a výlet do týchto destinácií bude dostupný bežným obyvateľom našej planéty.

"Dnešní vizionári ako napríklad Elon Musk sa snažia postaviť raketu, kde by tá letenka stála asi toľko ako cena bytu," myslí si podpredseda SOSA Jakub Kapuš. Niektorí pôjdu na výlet či dovolenku, iní za dobre zaplatenou prácou. "Budeme schopní dostatočné množstvo ľudí presídliť na Mesiac, odkiaľ by sme mohli robiť výpravy do vzdialenejšieho kozmu, aj na Mars," hovorí fyzik a dekan Jozef Masarik.

Niektorí pôjdu na výlet či dovolenku, iní za dobre zaplatenou prácou."Budeme schopní dostatočné množstvo ľudí presídliť na Mesiac, odkiaľ by sme mohli robiť výpravy do vzdialenejšieho kozmu, aj na Mars," rozpráva Jozef Masarik. Rovnako je tu reálnejšia tzv.laserová technológia, na ktorej už pracuje NASA.

Pokiaľ by sa použila laserová technológia, cesta na Mars by trvala asi tri dní, v prípade svetelnej rýchlosti, pár minút. Svetelná rýchlosť však má aj taký efekt, že sa spomalia biologické procesy, teda starnutie. Za pár dní alebo minút to môže byť dostupné aj pre našich slovenských potomkov, ktorí môžu vytvoriť na Mesiaci či na Marse vlastnú komunitu.

"Slovensko má v tomto smere dobrý nábeh, pretože naša predsedníčka Miška Musilová je v tejto chvíli na Hawai," povedal Kapuš. Je teda celkom možné, že by mohla byť v tíme historicky prvej misie na Mars. "Pravdepodobne sa prvá misia uskutoční o 20-30 rokov," dodáva Kapuš. Všetko ale môže byť napokon inak, do konca storočia sa vraj skontaktujeme s mimozemskými civilizáciami minimálne cez rádiové signály. Toto predpokladajú odborníci zo SETI, ktorí skúmajú zachytené mimozemské signály.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

10:40 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
12:25 TOP STAR
11:00 Prvé oddelenie
11:30 PÁLI VÁM TO
12:30 Vyvolení - Dom snov
10:25 SLADKÝ ŽIVOT
11:35 Kosti VI.
13:30 JAG III.
11:05 Fix a Foxi
11:35 Príbehy dvoch myší II.
12:00 Albert spoznáva svet
09:55 Příběh jedné jízdy
11:50 Druhý muž
13:30 Město v ohrožení