Škôlky pre rómske deti ako riešenie problému v osadách

Škôlky pre rómske deti ako riešenie problému v osadách

BRATISLAVA / Vzdelávanie rómskych detí v predškolskom veku je stále veľkým problémom. Opozičná strana OĽaNO predložila návrh zákona, ktorý by to vraj mohol zmeniť. V utorok ale parlamentom neprešiel. Za hlasovalo len 44 poslancov. Najnovšie vyjadrila znepokojenie nad situáciou v rómskych osadách aj eurokomisárka Věra Jourová.

Eurokomisárka pre spravodlivosť spotrebiteľov a rodovú rovnosť svoje obavy vyjadrila na stretnutí s ministerkou školstva Martinou Lubyovou v Bruseli. Rokovanie mala iniciovať práve slovenská strana a týkalo sa vzdelávacej politiky.

Následne ale médiami prebehla tvrdá kritika zo strany eurokomisárky. Dokonca mala pohroziť aj sankciami voči Slovensku. To ale podľa našej séfky rezortu školstva nie je celkom tak. "Kabinet pani Jourovej pripravil také pomerne negatívne stanovisko, kde sa hovorili o taktike obviňovania, vyhovárania sa zo strany slovenských orgánov. Ale na základe nášho pozitívneho rozhovoru bolo toto stanovisko pani Jourovej modifikované na pozitívne," hovorí ministerka školstva. 

Výchova v blate 

To ale nič nemení na súčasnom stave v rómskych osadách. Väčšina detí vo veku do 6 rokov do materskej škôlky nechodí. Vychováva ich ulica. Po nástupe do školy, ktorá je už povinná, je potom medzi deťmi priepastný rozdiel. Matovičovci vidia ako riešenie povinnú škôlku už od troch rokov dieťaťa zo sociálne znevýhodneného prostredia. "Nemôžme nechať nepovšimnuté rómske deti vychovávať v blate a potom, keď prídu 6-ročné do školy chceme zázraky," vraví Peter Pollák , bývalý vládny splnomocnenec pre rómske komunity.

Tvrdá kritika

Aktuálny splnomocnenec pre rómske komunity ale návrh z dieľne OĽaNO tvrdo kritizuje. S tým, že treba situáciu v osadách riešiť ale súhlasí. Jeho návrh je povinná predškolská dochádzka od 5 rokov plošne pre všetky deti. Medzi bývalým a súčasným splnomocnencom nastal rozpor aj v otázke balíka peňazí na výstavbu materských škôlok pre rómske deti.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:20 Noviny TV JOJ
06:15 RANNÉ NOVINY
08:10 Súdna sieň
05:15 VLCI
06:00 Keby bolo keby 2
06:50 PÁLI VÁM TO
05:20 Súdna sieň
05:55 POLICAJTI V AKCII
06:40 Profesionáli
05:00 Robošváb II.
05:25 Sherm a jeho mikróby
05:40 Bobove dobrodružstvá na pláži
06:45 Den na zkoušku
08:20 O(d)puštění
09:55 Příběh jedné jízdy