Plánujú zdaniť virtuálnu menu. Istotu od štátu ale nečakajte

Plánujú zdaniť virtuálnu menu. Istotu od štátu ale nečakajte

BRATISLAVA / Virtuálne meny na prvý pohľad vyzerajú ako zlatá baňa a ľahký zárobok. Národná banka Slovenska to tak nevidí. Prípadným investorom odkazuje, že to je na vlastné riziko a v prípade straty investície, nech nečakajú garancie. Šéf svetovej banky dokonca kryptomeny prirovnal k pyramídovej hre. Na riziko upozorňujú aj ďalší odborníci.

Kryptomeny sú fenoménom súčastnosti a najmä známy bitcoin minulý rok narástol raketovo, ale potom aj výrazne prepadol a práve Národná banka Slovenska varuje pred kryptomenami.

Virtuálne meny nie sú národnými, a teda nespadajú pod žiadne regulácie. "Nemajú fyzickú protihodnotu vo forme zákonného platidla a účasť v takejto schéme virtuálnej meny je na vlastné riziko zúčastnených strán. Čiže ak vznikne nejaká strata, tak neexistuje zákonný nárok na výplatu takejto škody," vysvetľuje hovorkyňa NBS Martina Solčányiová.

Na virtuálne meny upozorňuje aj šéf Svetovej banky, väčšinu z nich dokonca zaradil do kategórie pyramídových hier, kde si na konci reťazca niekto riadne popáli prsty. "Jedného dňa to je stabilné a jedného dňa to stúpa do veľkých výšin a na druhý deň sa to prepadáva, čiže človek, ktorý do toho investuje, tak musí počítať, že tie peniaze môže stratiť z jedného dňa na druhý," povedal softvérový analytik v technologickom štúdiu Rastislav Šimoník.

Kryptomeny nemá v obľube ani ministerstvo financií, na rozdiel od NBS však nevaruje. Financmajster má s nimi iné plány, ktoré oznámil ešte v januári: "Máme zámer výnosy z kryptomien v momente ich realizácie, čiže či už pôjde o dražbu, výmenu alebo predaj zdaniť," uviedol vtedy minister financií Peter Kažimír. 

Virtuálne meny neriešia len naše inštitúcie. Na konci januára prišlo v japonsku k hackerskej krádeži 530 miliónov dolárov na kryptomenovej burze. Téma sa pretriasala aj v americkom kongrese. Napriek varovaniam a problémom, ale kryptomeny svojich fanúšikov nestratia.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

14:50 Dobrodružstvá pána Peabodyho a Shermana
16:30 Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik
19:00 Krimi
16:00 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
16:50 Najkrajšie bývanie II.
17:50 Najkrajšie bývanie II.
16:00 Hooten a Lady: Lovci pokladov
20:10 Myšlienky vraha VII.
21:00 Myšlienky vraha VII.
16:00 Hoota a Snoz
16:30 Príšerky zo skúmavky
16:45 Pat a Mat
15:10 2 Bobule
16:55 LOL
18:40 O myšce a medvědovi