V kraji zrušili dve posádky rýchlej lekárskej pomoci. Županka žiada vysvetlenie

V kraji zrušili dve posádky rýchlej lekárskej pomoci. Županka žiada vysvetlenie

ŽILINA / V Žilinskom kraji zasahovalo pri výjazdoch 12 posádok s lekárom. Dve z nich ale od februára zrušili. Nepáči sa to ľuďom ani samospráve. Županka žiada od ministra zdravotníctva vysvetlenie.

Ministerstvo zdravotníctva od 1. februára zrušilo dve posádky rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a to v Kysuckom Novom Meste a Rajci. Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja je ale presvedčená o tom, že ide o nesprávny krok. "Čo je zarážajúce, že to ministerstvo neoznámilo. My sme sa to dozvedeli z médií," vraví županka Erika Jurinová. 

V západnej časti Žilinského kraja teda zostávajú len tri sanitky s lekárom, dve v Žiline a jedna v Čadci. "Máme za to, že dôjde k zníženiu dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci západnej časti Žilinského kraja," hovorí Jurinová. 

Riaditeľka odboru zdravotníctva Anna Majbíková tvrdí, že si budú žiadať doklady, na základe ktorých bolo rozhodnuté. V piatok ministerstvo zdravotníctva obhajovalo zrušenie rýchlej lekárskej pomoci na základe výsledkov analýz. 

"Iba 97 zásahov bolo indikovaných na zásah posádky s lekárom, ďalších viac ako 1 600 zásahov bolo indikovaných na základe diagnóz na posádky takzvanej rýchlej zdravotnej pomoci," informuje o výsledkoch hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Lekár z terénu si ale myslí o tom svoje. "Voči tomuto číslu sa musím ohradiť, nakoľko je to číslo vymyslené niekým, kto vôbec nepozná záchrannú zdravotnú službu," vraví lekár Ivo Hybrant. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

07:50 Delgo
09:50 NAŠI I.
10:20 NAŠI I.
09:00 NA CHALUPE
10:25 NOVÉ BÝVANIE
11:45 Diabol dvadsiatich tvárí
09:15 Policajt z L.A.
11:45 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
13:50 Nákupné maniačky
09:20 Malý medvedík
09:45 ZáchranáRik II.
09:55 Cesta za pokladom
08:50 Tah pěšcem
10:55 Touha zvítězit
13:10 Megazkrat: Smrtící výpadek