Facebook v Nemecku porušoval zákony na ochranu súkromia

Facebook v Nemecku porušoval zákony na ochranu súkromia

Archívne video
embed kód
BRATISLAVA / Sociálna sieť Facebook porušovala zákony o ochrane údajov, keď od užívateľov nezískala dostatočne informovaný súhlas. O prípade informovalo v pondelok nemecké združenie na ochranu spotrebiteľov. Citovalo pritom rozhodnutie súdu v Berlíne, ktorý mal vyniesť verdikt už 16. januára.

Súhlas užívateľov s podmienkami využívania ich osobných údajov označil súd za čiastočne neplatný. Podľa portálu bbc.com Facebook vo svojich východiskových nastaveniach porušoval súkromie užívateľov, pričom mal ukrývať funkcie dôležité pre ochranu osobných údajov. Sociálna sieť napríklad od užívateľov nezískala informovaný súhlas so sledovaním ich polohy alebo zobrazovaním odkazov na užívateľské profily vo výsledkoch internetových vyhľadávačov. Súd ďalej označil za protizákonnú požiadavku, aby užívatelia firme poskytovali svoje skutočné mená.


Proti verdiktu v spore, ktorého začiatok siaha do roku 2015, sa Facebook plánuje odvolať. Firma ale verí, že zmenami v nastaveniach zabezpečí súlad so zákonom. Odvolať sa chce aj združenie VZBV, keďže súd neprijal časť jeho námietok. Facebook má napríklad zavádzať, keď svoje služby opisuje ako bezplatné, pričom podľa združenia za ne užívatelia fakticky platia zdieľaním svojich osobných údajov.Zdroj: noviny.sk, SITA

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:10 POLICAJTI V AKCII
09:25 Súdna sieň
05:50 Vyvolení - Dom snov
06:50 PÁLI VÁM TO
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:15 Profesionáli III.
06:55 Panelák
08:30 Nákupné maniačky
06:15 Timothy ide do školy
06:40 Krtko
06:50 Máša a medveď I.
06:00 Neřízená střela
07:50 Mámy na nože
09:25 Jmenuji se Jerry