Pripravte sa na zmenu: Ceny chleba a pečiva pôjdu hore

Pripravte sa na zmenu: Ceny chleba a pečiva pôjdu hore

BRATISLAVA / Chlieb a pečivo postupne zdražie. Pekárne budú musieť do ceny premietnuť avizované zvýšenie cien energie, múky, vajec, či mlieka. Okrem toho slovenská vláda tlačí pekárne do zvýšenia príplatkov za sviatky a nočné smeny, čo sa tiež odrazí na cene výrobkov.

Účet pri nákupe pekárenských výrobkov bude zrejme od budúceho roka o niečo mastnejší ako doteraz. Jedným z dôvodov prečo, je zvýšenie príplatkov za sviatky a nočné smeny zamestnancov pekární, ktoré vyplýva z legislatívneho návrhu takzvaného Sociálneho balíčka, ktorý predložilo Ministerstvo práce. 

Pekárne sú špecifické práve nočnými smenami, aby ráno v predajne mohli ponúknuť na pultoch čerstvé pečivo. Na druhej strane práve pekárňam toto opatrenie najvýraznejšie zdvihne mzdové náklady. Doteraz bol nočný príplatok v pekárňach zhruba 50 centov na hodinu, po novom by stúpol takmer trojnásobne. 

Pekárne však už dlhodobejšie patria medzi málo ziskové odvetvia priemyslu. "Nie sú zdroje, jediná možnosť je zmena odbytových cien," vraví Vladislav Baričák, zástupca Rady pekárov SR. Inými slovami povedané, zvýšia ceny chleba a pečiva. Nešlo by vraj o dramatické zvýšenie. Dalo by sa hovoriť o pár centoch. 

"V tomto odvetví chýba 1500 kvalifikovaných zamestnancov. Príčinou sú nízke mzdy," uvádza hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Po ich zvýšení možno pritiahnu aj viac zamestnancov. Spolu s nákladmi na energiu a po zvýšení cien mlieka, vajec, masla, múky stúpnu náklady v pekárenskom priemysle o 20 až 25 percent.  Do cien to ale nechcú premiesť. Skôr by uvítali, keby pekári vďaka špecifickým nočným smenám dostali daňovú výnimku. 

Všetko je možné, ale toto nevyzerá, že by prešlo. Čo určite prejde, to bude lepšie zaplatený zamestnanec pekární.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
20:35 V SIEDMOM NEBI
23:00 Nabúchaná
19:40 Profesionáli
20:35 Len trošku šťastia
22:45 Umelá inteligencia
20:10 Kosti
21:00 Myšlienky vraha: Za hranicami
22:55 ŽREBOVANIE
20:25 Robošváb II.
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
20:15 Druhá šance
22:05 Okamžik vzkříšení
00:00 Muž na pravém místě