Pripravte sa na zmenu: Ceny chleba a pečiva pôjdu hore

Pripravte sa na zmenu: Ceny chleba a pečiva pôjdu hore

BRATISLAVA / Chlieb a pečivo postupne zdražie. Pekárne budú musieť do ceny premietnuť avizované zvýšenie cien energie, múky, vajec, či mlieka. Okrem toho slovenská vláda tlačí pekárne do zvýšenia príplatkov za sviatky a nočné smeny, čo sa tiež odrazí na cene výrobkov.

Účet pri nákupe pekárenských výrobkov bude zrejme od budúceho roka o niečo mastnejší ako doteraz. Jedným z dôvodov prečo, je zvýšenie príplatkov za sviatky a nočné smeny zamestnancov pekární, ktoré vyplýva z legislatívneho návrhu takzvaného Sociálneho balíčka, ktorý predložilo Ministerstvo práce. 

Pekárne sú špecifické práve nočnými smenami, aby ráno v predajne mohli ponúknuť na pultoch čerstvé pečivo. Na druhej strane práve pekárňam toto opatrenie najvýraznejšie zdvihne mzdové náklady. Doteraz bol nočný príplatok v pekárňach zhruba 50 centov na hodinu, po novom by stúpol takmer trojnásobne. 

Pekárne však už dlhodobejšie patria medzi málo ziskové odvetvia priemyslu. "Nie sú zdroje, jediná možnosť je zmena odbytových cien," vraví Vladislav Baričák, zástupca Rady pekárov SR. Inými slovami povedané, zvýšia ceny chleba a pečiva. Nešlo by vraj o dramatické zvýšenie. Dalo by sa hovoriť o pár centoch. 

"V tomto odvetví chýba 1500 kvalifikovaných zamestnancov. Príčinou sú nízke mzdy," uvádza hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Po ich zvýšení možno pritiahnu aj viac zamestnancov. Spolu s nákladmi na energiu a po zvýšení cien mlieka, vajec, masla, múky stúpnu náklady v pekárenskom priemysle o 20 až 25 percent.  Do cien to ale nechcú premiesť. Skôr by uvítali, keby pekári vďaka špecifickým nočným smenám dostali daňovú výnimku. 

Všetko je možné, ale toto nevyzerá, že by prešlo. Čo určite prejde, to bude lepšie zaplatený zamestnanec pekární.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:35 K-9: Legenda o stratenom poklade
07:30 Simpsonovci XII.
08:00 Simpsonovci XIII.
06:25 Hviezdna brána: Atlantída II.
07:15 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
08:15 NOVÁ ZÁHRADA
06:15 Nevesta pre milionára V.
08:00 Ako sa stavia americký sen
10:00 Dr. Dokonalý
06:00 Tučniak Pecola
06:30 Príbehy vreckových dráčikov
06:55 Maxík
05:45 Kdybych měl křídla
07:20 Domácnost naruby
09:05 Arrietty ze světa půjčovníčků